Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
14. júna 2023, 7:45
Čas čítania 1:48

V poľskej nemocnici zomrela ďalšia tehotná žena. Aj keď bola v ohrození života, lekári interrupciu nevykonali

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Lekári sa v mnohých prípadoch boja interrupciu vykonať.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v utorok vyhlásil, že žena v Poľsku môže podstúpiť interrupciu, ak je ohrozený jej život alebo zdravie. Vyjadril sa tak v reakcii na smrť 33-ročnej tehotnej ženy, ktorá zomrela na septický šok počas hospitalizácie v juhopoľskom meste Nowy Targ. Žena bola v piatom mesiaci tehotenstva.

Morawiecki na tlačovej konferencii zdôraznil, že „interrupcia nikdy nie je ľahkou voľbou, ale niekedy je jednoducho nevyhnutnosťou a poľské právo je v tomto prípade jednoznačné: interrupcia je prípustná vo všetkých takýchto prípadoch, vždy, keď je ohrozený život a zdravie ženy“„Život a zdravie ženy sú tu najdôležitejšie,“ vyhlásil premiér.

12. júna 2023, 12:30 Čas čítania 6:46 10 otázok a odpovedí, ktoré musíš vedieť o interrupciách na Slovensku: Ako zákrok prebieha, koľko stojí, aké môže mať následky 10 otázok a odpovedí, ktoré musíš vedieť o interrupciách na Slovensku: Ako zákrok prebieha, koľko stojí, aké môže mať následky

Prípadom smrti 33-ročnej Doroty sa teraz zaoberá krajská prokuratúra v Katoviciach.
Žena bola v nedeľu 21. mája prijatá do nemocnice v Nowom Targu po tom, ako jej v piatom mesiaci tehotenstva odtiekla plodová voda. 

Počas hospitalizácie sa v telefonátoch príbuzným sťažovala, že sa cíti veľmi zle, zvracala a mala zimnicu. Lekári však tehotenstvo neukončili a namiesto toho žene odporučili, aby si vyložila nohy, vďaka čomu by sa jej mohla plodová voda vrátiť do maternice. Žena takto v nemocnici strávila tri dni, zatiaľ čo sa v jej tele rozvíjala infekcia.

V stredu skoro ráno žene diagnostikovali septický šok a sonografickým vyšetrením sa zistilo, že došlo k odumretiu plodu. Žena zomrela v ten istý deň po zástave srdca. 

Lekári sa boja interrupcie vykonávať

Smrť 33-ročnej ženy bola treťou od roku 2020, keď sa v Poľsku sprísnili už aj tak prísne zákony o interrupciách. Časť verejnosti vinu za tento stav pripisuje lekárom, ktorí nevykonali interrupciu, na ktorú mala žena zákonné právo.

Podľa súčasného zákona môžu totiž ženy v Poľsku podstúpiť interrupčný zákrok, ak je ohrozené ich zdravie alebo život. Bojovníci za právo na potrat však tvrdia, že strach z právneho postihu, ktorý v lekároch vyvolal takmer úplný zákaz interrupcií, ich v tomto prípade viedol k tomu, že odmietli vykonať potrat, aj keď ho žena potrebovala.

9. apríla 2024, 19:30 Čas čítania 5:30 Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom

V zjavnej narážke na túto situáciu a neistotu lekárov, či zákon vykonať, Morawiecki apeloval, aby sa zdravotníci neskrývali za nedostatok usmernení alebo za svoje obavy. Zdôraznil, že „interrupcia je v Poľsku povolená v situácii, keď je ohrozený život a zdravie ženy. Poľské zákony sú jasné“.

Agentúra PAP dodala, že poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski v pondelok oznámil vymenovanie tímu, ktorý má vypracovať usmernenia o interrupciách pre zdravotnícke subjekty.

Opozícia kritizuje vládu aj lekárov

Časť poslancov poľského parlamentu si v utorok na podnet ľavicovej poslankyne Katarzyny Kotulovej minútou ticha uctila pamiatku tehotných žien, ktoré zomreli v poľských nemocniciach.

„V poľských nemocniciach umierajú ženy pod dohľadom lekárov a títo lekári namiesto toho, aby liečili a zachraňovali životy žien, sa skrývajú za relikvie Jána Pavla II. a výhradu svedomia,“ kritizovala Kotulová. Na výzvu Kotulovej uctiť si pamiatku tehotných žien, ktoré zomreli v nemocniciach, však nereagovali všetci poslanci.

Domov
Zdieľať
Diskusia