Poisťovňa toto obvinenie odmieta.
Podľa strany SaS dostáva Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) minimálne 2,5 milióna eur od štátu za poistencov, ktorí neexistujú. Viní z toho Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Poisťovňa aj úrad sa však ohradili a tvrdia, že problém je v nahlasovaní zosnulých, informuje RTVS.
Informáciu o príspevkoch na neexistujúcich poistených priniesol expert SaS na zdravotníctvo Tomáš Szalay. „Zistil som, že v centrálnom registri poistencov, ktorý spravuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, figuruje okolo 2 800 poistencov starších ako sto rokov. Z nich drvivá väčšina je vo VŠZP,“ povedal na tlačovej konferencii.
Podľa VšZP neexistuje oznamovacia povinnosti pozostalých, keď im blízky zomrie. Keďže poisťovňa nevie sama zistiť, ktorí poistenci už zomreli, spoľahnúť sa môže len na dáta ÚDZS, ktoré však nie sú aktualizované dostatočne.
Úmrtia majú úradu nahlasovať obhliadajúci lekári alebo matriky, ale nie všetky matričné úrady si túto povinnosť plnia riadne. „Tým vznikajú nepresnosti, čo je dlhodobý problém. V súčasnosti prebieha pilotná fáza projektu e-prehliadky, ktorého cieľom je práve elektronizácia prehliadok mŕtvych a výmeny údajov medzi inštitúciami tak, aby aj register poistencov zodpovedal realite,“ povedala hovorkyňa ÚDZS Monika Hudecová.
Podľa advokáta Ivana Humeníka by mali poisťovne platby za už zosnulých ľudí štátu vrátiť, keďže na ne nebol právny dôvod.