Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
29. augusta 2023, 11:07
Čas čítania 0:54

Pápež František: Cirkev má byť otvorená každému, predovšetkým to platí pre LGBTQ ľudí

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

„Chcel by som tým ľuďom pripomenúť, že spiatočníctvo nie je na nič dobré. Musíme pochopiť, že v chápaní záležitostí viery a morálky prebieha náležitý vývoj,“ vysvetlil pápež František.

Pápež František sa sťažoval na „silný spiatočnícky postoj“ niektorých katolíkov v Spojených štátoch, ktorí odmietajú prijať zmenu v katolíckej cirkvi. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


Pápež František (86) to povedal jezuitom v Lisabone počas Svetových dní mládeže 5. augusta, ale jeho slová zverejnil až teraz magazín Civilta Cattolica.

Jeden jezuita sa pápeža spýtal na kritiku jeho spôsobu riadenia cirkvi, ktorú mu adresovali niektorí vysokopostavení americkí katolíci. František sa podľa nich nevyjadruje dostatočne zreteľne k interrupciám, je príliš súcitný s homosexuálmi a milosrdný k rozvodom.

Cirkev má byť otvorená LGBTQ ľuďom, vyhlásil pápež

„Vidíte, že v Spojených štátoch nie je situácia jednoduchá: je tam veľmi silný spiatočnícky postoj,“ odpovedal František. „Chcel by som tým ľuďom pripomenúť, že ‚indietrismo‘ (spiatočníctvo) nie je na nič dobré, a musíme pochopiť, že v chápaní záležitostí viery a morálky prebieha náležitý vývoj...“ dodal pápež.


Spomenul otroctvo ako príklad: „Niektorí pápeži predo mnou ho tolerovali, ale veci sú dnes iné.“


„Keď smerujete dozadu, vytvárate niečo uzatvorené, odpojené od koreňov cirkvi a prichádzate o sviežosť objavu,“ pokračoval František. „Okrem toho môžete prísť o tú pravú tradíciu a obrátiť sa na ideológie ako na pomôcku,“ dodal.


Pápež zopakoval, že cirkev má byť otvorená každému, predovšetkým to platí pre LGBTQ ľudí. „Sprevádzať ľudí duchovne a pastoračne si vyžaduje veľa citlivosti a tvorivosti. Ale každý, každý, každý je pozvaný žiť v cirkvi: nikdy na to nezabúdajte,“ povedal pápež.

Domov
Zdieľať
Diskusia