Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
4. septembra 2023, 6:41
Čas čítania 0:40

Najväčší taliansky ľadovec stratil za 8 rokov plochu veľkú ako 70 futbalových ihrísk

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Od konca 19. storočia sa roztopilo viac ako 200 alpských ľadovcov, po ktorých zostali len sutiny a skaly.

Ľadovec Adamello, najväčší taliansky ľadovec nachádzajúci sa v provincii Trident, prišiel od roku 2015 o 50 hektárov svojej plochy, čo je ekvivalent 70 futbalových ihrísk. V sobotu o tom informovala agentúra ANSA s odvolaním sa na výsledky štvrtej fázy monitoringu environmentálnej organizácie Legambiente.


Ľadovec Mandrone, ktorý je súčasťou ľadovcového komplexu Adamello, za posledných 12 rokov ustúpil o 330 metrov; pritom len v roku 2022 sa skrátil o 139 metrov.


Naďalej sa zmenšuje aj ľadovec pod severnou stenou Marmolady, najvyššej hory pohoria Dolomity. Podľa glaciológov z univerzity v Padove sa veľkosť ľadovca od roku 2000 zmenšila o polovicu. V roku 2022 z neho ubudlo 112 hektárov.


Od konca 19. storočia sa roztopilo viac ako 200 alpských ľadovcov, po ktorých zostali len sutiny a skaly. Podľa organizácie Legambiente, sledujúcej stav ľadovcov v severnom Taliansku, je to dôsledok globálneho otepľovania.

Domov
Zdieľať
Diskusia