Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Radka Klučárová TASR
7. septembra 2023, 14:45
Čas čítania 1:24

Európske veľkomesto zakázalo zdieľané kolobežky. Slováci sa hnevajú tiež, spisujú petíciu a žiadajú rázne kroky

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Paríž zakázal zdieľanie elektrických kolobežiek, obyvatelia tak rozhodli v referende.

Z parížskych ulíc od 1. septembra zmizli zdieľané elektrické kolobežky. Francúzska metropola je prvou v Európe, ktorá úplne zakázala ich verejné prenajímanie po aprílovom referende. V hlasovaní sa pri účasti 7,5 percenta oprávnených voličov za zákaz vyslovilo 90 percent zúčastnených.


Parížska primátorka Anne Hidalgová proti zdieľaným elektrokolobežkám viedla kampaň. Ich nekontrolované používanie sa podľa nej zmenilo na „nepríjemnosť“. Operátori Lime, Tier a Dott mali v Paríži asi 15-tisíc zdieľaných elektrokolobežiek, ktoré po opravách plánujú poslať do iných miest.


Podľa vládnych údajov len v júli vo Francúzsku zahynulo 10 jazdcov na elektrokolobežkách. Šéfka bezpečnosti cestnej premávky Florence Guillaumeová, ktorá tieto čísla oznámila začiatkom mesiaca, používateľov elektrokolobežiek vyzvala na nosenie prilby. V niektorých mestách v Taliansku a dánskej metropole Kodaň sú prilby dokonca povinné.

Kolobežky možno nahradia zdieľané bicykle

Firmy dúfajú, že namiesto elektrokolobežiek ich zákazníci prejdú na zdieľané bicykle. „Namiesto toho, aby sme sa vzdali nostalgie, radšej sa pozrieme do budúcnosti,“ povedal Clement Pette, šéf spoločnosti Tier France.


Niektorí pravidelní používatelia si kúpili vlastnú elektrokolobežku alebo sa rozhodli pre dlhodobejší prenájom, ktorý ponúka napríklad Volt.


„Toto nie je voľné zdieľanie (elektrokolobežiek),“ povedal zakladateľ Voltu Gregory Coillot. Jeho spoločnosť sa chce na budúcoročných olympijských hrách zamerať na pravidelných klientov aj turistov. „Ukončenie voľného zdieľania (elektrokolobežiek) výrazne zvýši dopyt po prenájme,“ dodal. Volt preto plánuje rozšíriť svoju ponuku až na 2-tisíc takto požičiavaných elektrokolobežiek v oblastiach mesta, kde mali operátori doteraz najviac klientov.

Anketa:
Si za úplný zákaz zdieľaných kolobežiek na Slovensku? 
Áno.
Nie.
Neviem. 
Áno.
68 %
384 Hlasov
Nie.
26 %
148 Hlasov
Neviem. 
5 %
30 Hlasov

Slováci spisujú petíciu 

Po nedávnej tragickej nehode, pri ktorej zomrela 63-ročná chodkyňa, sa Slováci vo veľkom pustili do spisovania petície za zákaz zdieľaných kolobežiek. Verejnosť žiada úplný zákaz zdieľaných kolobežiek v mestách a požaduje aj sprísnenie pravidiel pri používaní súkromných kolobežiek. 

Svoj podpis na zoznam pridal aj syn nebohej dôchodkyne. „Podpisujem, lebo včera nám jeden bezohľadný a alkoholom podgurážený kolobežkár zabil maminu. Viem, že aj ona urobila chybu, že nešla cez priechod pre chodcov alebo nadchodom, ale keby nešiel veľkou rýchlosťou, takto to dopadnúť nemuselo,“ povedal pre RTVS.

Nehoda, pri ktorej prišla o život dôchodkyňa, sa stala koncom augusta v Trenčíne. Vodičovi kolobežky policajti po nehode v dychu namerali 1,38 promile alkoholu. Zadržali ho a začali trestné stíhanie za prečin usmrtenia.

kolobežka, nehoda, polícia
Zdroj: Polícia SR – Trenčiansky kraj (Facebook)
Domov
Zdieľať
Diskusia