Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
17. septembra 2023, 15:19
Čas čítania 1:11

Viac ako 37-tisíc ľudí na Slovensku žije v chatrčiach, väčšina z nich nemá kúpeľne ani záchod

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Vyplýva to z údajov štatistického úradu.

Vyše 37-tisíc ľudí na Slovensku má súčasný pobyt nahlásený v nekonvenčnom obydlí typu chatrč. Bývanie v chatrčiach je koncentrované najmä na východe, vyplýva to z Národnej analytickej správy Štatistického úradu SR, ktorá vychádza z údajov sčítania obyvateľov 2021.

V sčítaní zisťujeme aj to, kde ľudia skutočne žijú

V sčítaní sa zisťoval trvalý a súčasný pobyt, pričom v rámci súčasného pobytu obyvateľov je možné určiť reálnu obývanosť obydlí. „Okrem konvenčných obydlí sú obývané aj tzv. nekonvenčné obydlia,“ priblížila hovorkyňa sčítania Jasmína Stauder. Radí sa medzi ne neskolaudovaný rodinný dom, rekreačný objekt, chatrč, mobilný objekt a nezistený typ nekonvenčného obydlia.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Kikki Starr

Celkovo bolo sčítaných 14 710 nekonvenčných obydlí. V 13 709 z nich žilo 94 844 obyvateľov, ktorí na tomto type obydlia deklarovali súčasný pobyt. Najpočetnejším obývaným typom nekonvenčného obydlia boli chatrče, ktoré tvorili 36,4 percenta. Celkovo v nich má súčasný pobyt 37 276 obyvateľov.

26. februára 2024, 16:30 Čas čítania 18:31 Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé

Bývanie v chatrčiach je koncentrované najmä na východnom Slovensku. Najväčší počet bol v Prešovskom kraji (2 325), nasleduje Košický (2 259) a Banskobystrický (418) kraj. Z hľadiska okresov je koncentrácia bývania v chatrči najvyššia v okrese Sabinov (15,1 percenta), nasleduje okres Košice-okolie (14,4 percenta) a okres Trebišov (10,7 percenta).

Bez kúpeľne či vodovodu

Väčšina chatrčí má nižšiu vybavenosť. Takmer 90 percent z nich bolo bez kúpeľne, vyše 88 percent bez splachovacieho záchoda. Pokiaľ ide o zásobovanie vodou, vyše 73 percent chatrčí nemalo žiadny prístup k vodovodu. Na vykurovanie využívala väčšina chatrčí (85,4 percenta) samostatné vykurovacie telesá, ako sú pece, kachle alebo kozuby. Iba 3,3 percenta nemalo žiadne vykurovanie.

V chatrčiach prevládajú obyvatelia slovenskej (60,9 percenta) a rómskej (25,1 percenta) národnosti. Z údajov vyplýva, že v nich žijú najmä jednotlivci (30,1 percenta). Úplné rodinné domácnosti tvorili 26,9 percenta, neúplné predstavovali 25,1 percenta. „V chatrčiach žijú hlavne deti, nad 20 rokov prevládajú muži, nad 65 rokov ženy,“ dodala Stauder.

Domov
Zdieľať
Diskusia