Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
3. októbra 2023, 13:50
Čas čítania 1:43

Pápež František chce požehnávať párom rovnakého pohlavia. Konzervatívcom vysvetľuje, prečo musia prestať súdiť LGBTI ľudí

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Podľa pápeža však nie sú požehnania to isté, čo inštitút manželstva.

Podľa pápeža Františka by mohli existovať spôsoby, ako požehnať zväzky osôb rovnakého pohlavia. Takéto požehnania by sa však nemali zamieňať so sviatostným manželstvom. TASR o tom informuje podľa agentúry AP.

Vatikán v pondelok zverejnil list, ktorý František ešte v júli napísal piatim konzervatívnym kardinálom, od ktorých dostal zoznam piatich otázok, tzv. dubií. Vyzvali ho, aby potvrdil cirkevné učenie o homosexualite pred blížiacou sa synodou, na ktorej sa bude hovoriť o množstve tém vrátane postoja k LGBTQ+ veriacim. Ani jeden z pätice kardinálov sa na nej nezúčastní.

Františkova odpoveď kardinálom sa považuje za obrat od súčasného oficiálneho stanoviska Vatikánu. Vo vysvetľujúcej poznámke v roku 2021 Kongregácia pre náuku viery uviedla, že cirkev nemôže žehnať zväzky homosexuálov, pretože „Boh nemôže žehnať hriech“.

pápež
Zdroj: TASR/AP, TASR/Jaroslav Novák

Kňazi podľa pápeža nemôžu byť sudcami

František v novom liste zopakoval, že manželstvo je zväzok medzi mužom a ženou. Ale v odpovedi na otázku kardinálov o homosexuálnych zväzkoch a požehnaniach povedal, že pastoračná láska si vyžaduje trpezlivosť a pochopenie. Kňazi sa nemôžu stať sudcami, ktorí len popierajú, odmietajú a vylučujú.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

„Z tohto dôvodu musí pastoračná obozretnosť primerane rozlíšiť, či existujú formy požehnania, ktoré požaduje jedna alebo viacero osôb, ktoré neprenášajú mylnú predstavu o manželstve,“ napísal. „Pretože keď sa žiada o požehnanie, je to vyjadrenie prosby o pomoc od Boha, prosby, aby sme mohli žiť lepšie, dôvery v Otca, ktorý nám môže pomôcť žiť lepšie.“

Poznamenal, že existujú situácie, ktoré sú objektívne morálne neprijateľné. František dodal, že nie je potrebné, aby diecézy alebo biskupské konferencie premenili takúto pastoračnú charitu na pevné normy alebo protokoly, pričom problém by sa mohol riešiť od prípadu k prípadu, pretože život cirkvi beží kanálmi mimo noriem.

Kardinálom sa pápežova odpoveď nepáčila

Piati kardináli svoj list zverejnili dva dni pred začiatkom trojtýždňovej synody vo Vatikáne. Walter Brandmüller z Nemecka, Raymond Burke zo Spojených štátov, Juan Sandoval z Mexika, Robert Sarah z Guiney a Joseph Zen z Hongkongu patria medzi najhlasnejších Františkových kritikov.

Kardináli jeho odpoveď nezverejnili a zjavne ju považovali za natoľko neuspokojivú, že preformulovali svojich päť otázok, znova mu ich predložili a požiadali, aby jednoducho odpovedal áno alebo nie. Keď to neurobil, kardináli sa rozhodli otázky zverejniť a vydať upozornenie veriacim.

Vatikánsky úrad pre doktrínu viery zverejnil pápežovu odpoveď o niekoľko hodín neskôr, aj keď bez úvodnej časti, v ktorej kardinálov vyzval, aby sa synody nebáli.

26. februára 2024, 16:30 Čas čítania 18:31 Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé

Synoda potrvá do 29. októbra a tematicky sa zameria na vysviacku žien, požehnávanie zväzkov osôb rovnakého pohlavia či na iné témy súčasnosti. O návrhoch budú hlasovať účastníci synody vrátane cirkevných hodnostárov a laikov a po prvý raz aj ženy. Diskusie sa opäť obnovia v októbri 2024 a neskôr by mal nasledovať príslušný pápežský dokument.

Domov
Zdieľať
Diskusia