Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eduard Starkbauer
11. októbra 2023, 11:32
Čas čítania 1:10

Zemetrasenie zničilo kostoly v dvoch obciach na východe Slovenska, budú ich musieť zbúrať. Osud tretieho je v rukách statika

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Epicentrum zemetrasenia bolo v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou.

Kostoly v obciach Jankovce a Nižná Sitnica v okrese Humenné poškodené po pondelkovom (9. 10.) zemetrasení budú musieť zbúrať. V prípade poškodeného kostola v Ďapalovciach v okrese Vranov nad Topľou sa ešte čaká na posudok statika. Pre TASR to potvrdil prednosta Okresného úradu v Prešove Peter Harvan.


„V Jankovciach dokonca hrozí svojvoľný pád buď zadnej časti kostola, alebo veže. Preto sme požiadali aj ľudí, ktorí pri tom kostole bývajú, aby sa nezdržiavali v izbách, ktoré sú otočené smerom ku kostolu, a požiadali sme aj kňaza v Jankovciach, aby si našiel iné ubytovanie,“ uviedol prednosta. V Jankovciach sa taktiež musela v utorok 10. októbra večer vysťahovať rodina z domu, ktorý je v zlom stave.


Poškodené kostoly sú podľa prednostu zabezpečené policajnou páskou, na mieste sú policajti, v Jankovciach museli aj uzavrieť miestnu komunikáciu. „V Nižnej Sitnici je narušená dokonca fara, farára sme museli večer vysťahovať, kostol sa bude musieť zbúrať,“ skonštatoval Harvan.

Hasiči sú v plnom nasadení

V rámci riešenia situácie po zemetrasení sú podľa neho v teréne hasiči s plošinami, pomáhajú odstraňovať najmä poškodené komíny, aby nedošlo k zraneniam a ďalším škodám. Závažnosť poškodení budov posudzujú statici, spisujú sa škody.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

„Na ceste sú plachty s veľkosťou 12 x 15 metrov, ktorými by sme chceli prekryť strechy najviac zničených domov. Bojujeme aj s nedostatkom kontajnerov na sutiny, to tiež riešime, či už v obci Tokajík, Ďapalovce, Jankovce, či Nižná Sitnica,“ uviedol prednosta.

Rieši sa napríklad aj problém s vyučovaním na materskej a základnej škole v Kolbovciach.
Mimoriadnu situáciu pre pondelkové zemetrasenie vyhlásili na celom území Prešovského kraja. V stredu popoludní bude v Prešove zasadať krízový štáb.

Zemetrasenie, ktoré v pondelok večer zasiahlo východné Slovensko, malo silu 4,9 lokálneho magnitúda. Bolo v hĺbke 17,8 kilometra. Epicentrum sa nachádzalo v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou.

Domov
Zdieľať
Diskusia