Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Radka Klučárová
12. októbra 2023, 17:41
Čas čítania 0:51

AKTUÁLNE: Európski socialisti pozastavili členstvo stranám Smer a Hlas. Toto je dôvod

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Podľa vedenia strany sa odklonili od hodnôt európskych socialistov.

Strana európskych socialistov (PES) dnes pozastavila členstvo strán Smer-SSD a Hlas-SD. Podľa jej vedenia sa strany odklonili od hodnôt európskych socialistov. Nepomohlo im ani spojenectvo so stranou SNS, informuje portál Euractiv.sk. 

„Predsedníctvo k tomuto kroku pristúpilo po tom, čo sa líder Smeru-SD Robert Fico jasne odklonil od hodnôt rodiny PES. A navyše v dôsledku obáv, ktoré sa objavili po ohlásení vládnej koalície Smeru-SD, Hlasu-SD a radikálnej pravicovej strany,“ argumentovali. 

Stranu Smer kritizujú za proruské postoje a vyjadrenia, v ktorých jej predstavitelia odmietajú vojenskú pomoc Ukrajine. O reakciu po týchto výrokoch PES žiadali aj socialisti z viacerých európskych krajín vrátane Nemecka, Holandska, Rakúska a Portugalska.

„Tento krok je reakciou na vytvorenie koaličnej vlády na Slovensku s krajne pravicovou Slovenskou národnou stranou. Memorandum o porozumení podpísané všetkými tromi stranami nie je v súlade s pokrokovými hodnotami a princípmi európskej rodiny socialistov a sociálnych demokratov. Nedávne verejné komentáre a stanoviská lídrov strán Smer a Hlas na tému ruskej vojny proti Ukrajine, migrácie, právneho štátu a LGTBIQ komunity vyvolali vážne obavy a nemajú miesto v progresívnej rodine,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení skupiny S&D.

22. mája 2024, 18:00 Čas čítania 2:39 Spoznáš slovenských hokejistov bez výstroja? Títo hráči nám vybojovali postup do štvrťfinále MS Spoznáš slovenských hokejistov bez výstroja? Títo hráči nám vybojovali postup do štvrťfinále MS

Podľa šéfky druhej najväčšej politickej skupiny v europarlamente frakcia S&D na budúci týždeň pozastaví členstvo trom slovenským europoslancom za Smer-SD. Členmi slovenskej delegácie v S&D sú Monika Beňová, Robert Hajšel a Katarína Roth Neveďalová.

Fico, Pellegrini
Zdroj: TASR/František Iván
Domov
Zdieľať
Diskusia