Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Viktor Kniš
26. októbra 2023, 7:55
Čas čítania 1:25

Slovenský Jaguar Land Rover čoskoro začne vyrábať elektrické vozidlá. Oznámili nové zmeny pre zamestnancov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ide o súčasť plánu transformácie závodov britskej automobilky po celom svete v hodnote viac než 17 miliárd eur.

Nitriansky závod Jaguar Land Rover začne ešte v priebehu tohto desaťročia vyrábať elektrické vozidlá. Ide o súčasť plánu transformácie závodov britskej automobilky po celom svete v hodnote viac než 17 miliárd eur. Pri príležitosti piateho výročia otvorenia závodu v Nitre to oznámila výkonná riaditeľka priemyselných činností z britskej centrály spoločnosti Barbara Bergmeierová.


Nitrianska fabrika sa má teraz stať súčasťou celosvetového plánu britského výrobcu luxusných vozidiel týkajúceho sa prechodu na výrobu elektromobilov. Do roku 2030 chce začať vyrábať v rozličných krajinách deväť nových výlučne elektrických modelov.


Presná výška novej investície v Nitre zatiaľ nie je známa, rovnako ako spôsob, akým táto transformácia prebehne, a ani podiel, aký budú mať na výrobe v Nitre elektromobily.

Jaguar Land Rover
Zdroj: TASR/Jaroslav Bublinec

„Snažíme sa vyrábať čo najflexibilnejšie,“ povedala Bergmeierová na tlačovej konferencii. Vysvetlila, že automobilka jednak reaguje na potreby trhu a jednak zatiaľ nie je isté, ako presne sa bude vo svete prechádzať na zelené technológie.

Prepúšťať neplánujú, závod rozšíria na vlastnom pozemku

Podľa šéfa nitrianskeho závodu Guillerma Mancholasa v pláne nie je znižovanie zamestnaneckých stavov. Teraz tam pracuje približne 5 000 ľudí. Rozšírenie výroby prebehne na pozemku, ktorý už automobilka v Nitre má. Teraz z neho využíva na produkciu iba 50 až 60 percent. Automobilka sa mieni uchádzať aj o štátnu podporu v rámci pravidiel Európskej únie, keďže EÚ podporuje prechod na zelené technológie, poznamenal Mancholas.


Jaguar Land Rover však zatiaľ nespresnil, aký model elektromobilu sa bude vyrábať v Nitre. Slovenská fabrika je teraz jedinou, kde vyrábajú terénne vozidlo Defender, ktoré sa počas uplynulých dvoch rokov stalo najpredávanejším modelom celého koncernu.


Výrobný závod v nitrianskom priemyselnom parku otvorili 25. októbra 2018. Počiatočná investícia dosiahla 1,3 miliardy eur, neskôr tu britská automobilka investovala ďalších 60 miliónov eur do nových technológií, budov či softvéru. Fabrika teraz vyprodukuje 3 000 áut týždenne.


Podľa vyjadrení britskej centrály si na nitrianskom závode cenia jeho strategickú polohu blízko kľúčových dodávateľov, ktorá pomáha zmierňovať vplyvy na životné prostredie. Devízou je aj výhodné železničné spojenie so západnou Európou a takisto blízkosť prístavov, kde môžu nakladať autá na vývoz do celého sveta.


Automobilka má závody okrem domovskej Británie a Slovenska aj v Číne, Brazílii, Indii a Rakúsku. Vlastní ju indická spoločnosť Tata Motors Limited.

Domov
Zdieľať
Diskusia