Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
26. októbra 2023, 8:29
Čas čítania 1:55

PREHĽAD: Ministri Ficovej vlády vymenovali nových štátnych tajomníkov. Sú medzi nimi aj kontroverzné mená

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti bude syn Tibora Gašpara.

Vláda Roberta Fica vymenovala na svojom prvom zasadnutí nových štátnych tajomníkov jednotlivých ministerstiev. Zároveň odvolala doterajších. 

Žiadne zmeny sa zatiaľ neudejú na ministerstve zdravotníctva. Nová ministerka Zuzana Dolinková (Hlas-SD) sa podľa svojich slov ujíma funkcie s veľkým rešpektom. Na prvú schôdzu novovymenovanej vlády preto nepredkladá žiadny personálny návrh, prípadné zmeny v ministerskom tíme chce komunikovať v ďalších dňoch.

Najkontroverznejšou je nominácia Pavla Gašpara na post štátneho tajomníka na ministerstve spravodlivosti. Toho Národná kriminálna agentúra ešte vo februári 2022 obvinila v súvislosti s nahrávkami z chaty pri Leviciach, kde sa počas jesene 2021 stretával s Robertom Ficom a Robertom Kaliňákom. Práve s bývalým ministrom vnútra riešil Gašpar mladší, ako má vypovedať na NAKA vo veciach kauzy Očistec. 

Na chate bol v čase prípravy výpovede prítomný aj ďalší advokát Marek Para. Pavol Gašpar a Marek Para spoločne zastupujú Norberta Bödöra. Gašpar mladší na chate rozprával aj o tom, ako by Robertovi Kaliňákovi pichol vidličku do čela

Fico, chata, gorilla
Zdroj: Aktuality.sk

Ďalšou kontroverznou osobou v exekutíve bude Filip Kuffa na poste štátneho tajomníka v rezorte životného prostredia pod Tomášom Tarabom. Kuffa spoločne s ďalšími rodinnými príslušníkmi čelí obžalobe. Fyzicky napadli a vyhrážali sa likvidáciou farmárovi i jeho blízkym, keď sa v autách stretli na priestranstve v blízkosti smetiska pri Kežmarku. K incidentu došlo v júli 2021.

Prehľad všetkých nominácií 

Igor Choma a Denisa Žiláková budú štátnymi tajomníkmi na Ministerstve dopravy SR. Na post generálneho tajomníka služobného úradu rezortu dopravy nastúpi Juraj Lovásik. Do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva financií SR vymenovali Radovana Majerského.
Štátnym tajomníkom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR bude Branislav Ondruš. Generálnym tajomníkom služobného úradu bude Peter Kostolný.


Na ministerstvo investícií a informatizácie vláda vymenovala ako štátneho tajomníka Michala Kaliňáka a generálneho tajomníka služobného úradu Jána Hrubého.


Štátnymi tajomníkmi Ministerstva hospodárstva SR budú Kamil Šaško a Vladimír Šimoňák. Zároveň vymenovala generálneho tajomníka služobného úradu na tomto ministerstve, a to Ondreja Varačku.


Ministerstva vnútra (MV) SR bude mať dvoch štátnych tajomníkov, a to Luciu Kurilovskú a Patrika Krauspeho. Igor Tkačivský bude zastávať post generálneho tajomníka služobného úradu MV.


Do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR vláda vymenovala Igora Melichera. Generálnym tajomníkom služobného úradu rezortu obrany sa stane Peter Krajčírovič.
Do funkcie štátnych tajomníkov Ministerstva spravodlivosti (MS) SR vláda vymenovala Milana Hodása a Pavla Gašpara. Generálnym tajomníkom služobného úradu MS bude Andrej Holák. Vláda tiež vymenovala Mareka Eštoka za štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.


Róbert Zsembera bude štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Štátnym tajomníkom pre oblasť športu sa stane Ján Krišanda. Vládny kabinet zároveň vymenoval generálneho tajomníka služobného úradu Miroslava Kočana.


Na Ministerstve kultúry (MK) SR bude ako štátny tajomník pôsobiť Štefan Kuffa. Generálnym tajomníkom služobného úradu MK bude Tibor Bernaťák. Na Ministerstve životného prostredia SR budú ako štátni tajomníci pôsobiť Filip Kuffa a Jozef Smatana. V envirorezorte bude generálnym tajomníkom služobného úradu Marek Chovan.
V agrorezorte bude štátnym tajomníkom Vladimír Vnuk. Generálnou tajomníčkou služobného úradu na tomto ministerstve sa stane Kristína Vavríková.

Domov
Zdieľať
Diskusia