Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Viktor Kniš TASR
26. októbra 2023, 11:57
Čas čítania 1:07

Robert Fico mieri na samit EÚ. Ukrajine už nechce posielať zbrane, spochybňuje aj sankcie proti Rusku

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Všestranná pomoc podľa premiéra Roberta Fica nezahŕňa dodávky zbraní.

Zo stanoviska parlamentného výboru pre európske záležitosti vyplýva, že Slovensko bude podporovať Ukrajinu a bude jej poskytovať všestrannú pomoc. Ide o stanovisko k samitu EÚ, ktorý sa uskutoční dnes popoludní a zajtra. Čerstvo vymenovaný predseda vlády Robert Fico naň odlieta dnes. 

Všestranná pomoc podľa premiéra Roberta Fica nezahŕňa dodávky zbraní. „Ako predseda vlády budem podporovať nulovú vojenskú pomoc Ukrajine,“ skonštatoval. Vládny kabinet je podľa neho pripravený poskytovať humanitárnu pomoc.


Predseda PS a člen parlamentného výboru pre európske záležitosti Michal Šimečka si myslí, že všestranná pomoc zahŕňa aj vojenskú pomoc.

„Nie som jazykovedec, ale neviem si predstaviť, ako môže niekto slovo všestranný vykladať inak ako tak, že to zahŕňa všetky stránky a aspekty tej veci,“ doplnil. V prípade, že predseda vlády bude na samite EÚ tlmočiť, že SR nepodporuje vojenskú pomoc Ukrajine, bude podľa neho musieť prísť na výbor pre európske záležitosti vysvetliť, prečo sa odklonil od záväzného stanoviska.


V stanovisku sa okrem iného hovorí, že kľúčovým záujmom SR je obnovenie suverenity a teritoriálnej integrity Ukrajiny nad jej všetkými územiami v medzinárodne uznaných hraniciach. Fico bude tiež tlmočiť podporu mierového plánu Ukrajiny, ale aj odsúdenie teroristických útokov hnutia Hamas proti Izraelu a jeho civilnému obyvateľstvu.


Premiér na zasadnutí parlamentného výboru zároveň deklaroval, že nepodporí odkaz na ďalší balíček sankcií voči Rusku, pokiaľ nebude mať k dispozícii analýzy dosahov na Slovensku. „Ak majú byť nejaké sankcie také, ktoré nás majú poškodzovať, ako nás poškodzovala väčšina sankcií, tak ja nevidím žiadny dôvod podporovať čo i len odkazy,“ doplnil.


Fico na samit EÚ odcestuje vo štvrtok. Lídri EÚ na ňom budú okrem aktuálnej situácie na Ukrajine a Blízkom východe diskutovať aj o migrácii, hospodárstve a vonkajších vzťahoch. Premiér sa v piatok zúčastní aj na samite eurozóny.

Domov
Zdieľať
Diskusia