Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
2. novembra 2023, 13:50
Čas čítania 0:46

Rusko môže obnoviť jadrové testy. Putin podpísal odstúpenie od dôležitej medzinárodnej zmluvy

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Západ obviňuje Moskvu z toho, že od začiatku invázie na Ukrajinu používa neuváženú jadrovú rétoriku.

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal vo štvrtok dokumenty o odstúpení od ratifikácie medzinárodnej Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT). 

Putin začiatkom októbra požiadal ruský parlament o odstúpenie od CTBT s cieľom reagovať na postoj USA, ktoré ju podpísali, ale neratifikovali. Parlament následne koncom októbra schválil v zrýchlenom legislatívnom procese odstúpenie od ratifikácie zmluvy.

Šéf Kremľa minulý mesiac uviedol, že nie je „pripravený povedať“, či Rusko obnoví jadrové skúšky. Západ pritom obviňuje Moskvu z toho, že od začiatku invázie na Ukrajinu používa neuváženú jadrovú rétoriku.

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. Zdroj: TASR/AP

Zmluva o úplnom zákaze jadrových skúšok zakazuje všetky jadrové výbuchy

Zmluvu o úplnom zákaze jadrových skúšok prijalo v roku 1996 Valné zhromaždenie OSN. Zakazuje všetky jadrové výbuchy vrátane skúšok jadrových zbraní. Do platnosti doteraz nevstúpila, pretože ju neratifikovalo osem krajín vrátane Spojených štátov, Indie a Číny.

Aj napriek tomu mala CTBT symbolickú hodnotu, keďže ju ratifikovalo 178 krajín vrátane jadrových veľmocí Francúzska a Británie.

Stúpenci zmluvy zároveň tvrdia, že stanovuje medzinárodné normy vzťahujúce sa na jadrové skúšky. Podľa jej kritikov však nemožno jej potenciál využiť naplno, kým ju neratifikujú všetky veľké jadrové veľmoci. Ruský parlament ratifikoval CTBT v júni 2000 – pol roka po tom, čo sa Putin stal prvýkrát prezidentom Ruska.

Domov
Zdieľať
Diskusia