Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
7. novembra 2023, 12:59
Čas čítania 1:09

Ceny nehnuteľností na Slovensku výrazne klesajú, medziročne je to viac ako 10 %. V dvoch krajoch kúpiš byt oveľa lacnejšie

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Mesačné štatistiky podľa analytikov Národnej banky Slovenska zatiaľ nenaznačujú blížiaci sa koniec cenového poklesu.

Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie klesli v 3. štvrťroku tohto roka o 2,3 % oproti predchádzajúcemu kvartálu. V medziročnom porovnaní sa pokles prehĺbil na 10,1 %. Priemerná cena klesla rovnako ako v 2. štvrťroku o 58 eur za štvorcový meter, čím dosiahla úroveň 2440 eur za m2. Vyplýva to z aktuálnych štatistík, ktoré v utorok zverejnila Národná banka Slovenska.


„Na rozdiel od predchádzajúceho štvrťroku v letných mesiacoch klesali výraznejšie ceny domov. Nezanedbateľne sa znížil podiel bytov na celkovej ponuke, ktorý je najnižší za posledné tri roky. K cenovému poklesu dochádza vo všetkých krajoch, najviac však v Banskobystrickom a Prešovskom,“ priblížili analytici Národnej banky Slovenska s tým, že od vrcholu realitného cyklu v júli 2022 zlacneli nehnuteľnosti na bývanie kumulatívne o 11,8 %.


Priemerná cena bytov sa v 3. štvrťroku znížila o 10 eur za m2 na 2701 eur za m2. Medzikvartálny pokles predstavoval 0,4 %, medziročný 9,4 %. Priemerná cena domov korigovala mierny rast z 2. štvrťroku a poklesla na úroveň 1889 eur za m2. Medzikvartálne tak bola nižšia o 2,8 % a medziročne o 6,5 %.


Najvýraznejšie klesli ceny nehnuteľností na bývanie v Banskobystrickom a Prešovskom kraji, zhodne o 6,2 %. „Prešovský kraj sa zaradil medzi kraje s najrýchlejším cenovým poklesom už tri štvrťroky po sebe. Vo výsledku sú v ňom ceny už o 18 % nižšie ako v rovnakom období minulého roku,“ vyčíslili analytici. Na opačnej strane spektra sa podľa nich v 3. kvartáli nachádzal Bratislavský kraj, kde ceny poklesli iba o 1,4 %.


Mesačné štatistiky podľa analytikov Národnej banky Slovenska zatiaľ nenaznačujú blížiaci sa koniec cenového poklesu. Vývoj čiastkových cien bytov a domov je volatilný, keď sa striedajú mesiace dočasného rastu a nasledujúcej korekcie. „Ceny bytov sa mierne zvýšili medzi júnom a júlom, ceny domov zase medzi júlom a augustom. Vývoj celkových cien však ďalej nasleduje klesajúci trend,“ doplnili.

Domov
Zdieľať
Diskusia