Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová TASR
8. novembra 2023, 10:48
Čas čítania 1:52

AKTUÁLNE: Vo Vysokých Tatrách vyhlásili mimoriadnu situáciu. Známy turistický chodník je poškodený

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Chodník budú možno musieť úplne uzavrieť.

Vo Vysokých Tatrách vyhlásil primátor mimoriadnu situáciu. Dôvodom je poškodenie chodníka z Hrebienka na Rainerovu chatu. Podľa informácií portálu Noviny.sk ešte nie je jasné, či bude chodník uzavretý úplne. Zosuv, ktorý chodník poškodil, naďalej pokračuje a ovplyvňuje ho počasie.

„Príroda znova ukázala svoju silu. Tohto roku dosť pršalo, vplyvom čoho sa nám chodník zosunul. Odborníci celú situáciu zmonitorujú a hľadáme riešenia, ako ho zastabilizovať, aby sa to v zime nezosunulo úplne a na jar sa mohlo začať s prácami na jeho záchrane,“ uviedol Štefaňák. Zatiaľ podľa neho nie je jasné, či chodník úplne uzavrú. Momentálne je zúžený a dá sa po ňom prejsť pešo, k dispozícii je aj druhá alternatíva okolo Bilíkovej chaty.

Peter Spitzkopf zo Správy Tatranského národného parku (TANAP) podotkol, že zosuv sa od nedele 5. novembra ešte zväčšil. „Svah je nestabilný a ďalším rizikom sú zvetrané skaly, ktoré tiež chodník ohrozujú,“ uviedol s tým, že prichádza do úvahy aj úplné uzavretie chodníka. Spodná trasa je podľa neho riešením len pre peších turistov. Nie je tam možný žiaden technický vjazd. Pre Horskú záchrannú službu (HZS) je chodník kľúčový, keby sa na miesto nevedeli záchranári priblížiť pomocou techniky, čas akcií by sa podľa náčelníka HZS Miroslava Živčáka mohol predĺžiť o viac ako hodinu. „To je práve v zimnom období, keď hrozia lavíny a podchladenie, veľmi rizikové,“ dodal.


Spitzkopf ubezpečil, že okrem vyhodnotenia rizík sa budú zaoberať aj možnou opravou chodníka. Nateraz nie je jasné, či práce stihnú zrealizovať do zimy ani to, v akom budú rozsahu a z akých zdrojov ich budú financovať. Vyhlásenie mimoriadnej situácie podľa Spitzkopfa riešenie situácie urýchli. „Budeme musieť hľadať spôsoby, ako to opraviť, aspoň aby mohlo byť zabezpečené zásobovanie horských chát a záchrana ľudských životov pri zásahoch HZS,“ skonštatoval.

Za zosuv pravdepodobne môže podmytie

Peter Blišťan z Technickej univerzity v Košiciach objasnil, že k zosuvu chodníka došlo pravdepodobne v dôsledku podmytia. „Je to veľmi strmý svah, má sklon asi 70 stupňov, teraz to už drží len silou vôle. Ak bude veľa pršať, je tam štrk, piesok, pôjde to všetko dole. S tímom geodetov a geológov požijeme modernú technológiu, pomocou ktorej vytvoríme 3D model a uvidíme, čo s tým ďalej, odporučíme nejaké riešenia,“ uviedol. Monitoring svahu v teréne bude podľa neho pomerne náročný.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

„Jednou z možností je ukotviť časť svahu na krátky čas sieťami alebo citlivo odstrániť niektoré väčšie skaly. V najbližších týždňoch alebo mesiacoch to bude treba sanovať a do budúcnosti treba priniesť nejaké technické riešenia, aby tu bol nový funkčný chodník s ohľadom na životné prostredie a jeho kapacitu,“ zhodnotil Blišťan.

Ďalší veľký zosuv eviduje správca turistickej infraštruktúry aj na ceste na Sliezsky dom. „Riešime to, zatiaľ ešte neohrozil premávku,“ dodal Spitzkopf.

K zosuvu chodníka z Hrebienka na Rainerovu chatu, ktorý patrí medzi najvyťaženejšie v Tatrách, došlo v dôsledku silných dažďov v nedeľu. Momentálne je pohyb na trase obmedzený a priestor je opáskovaný.

Domov
Zdieľať
Diskusia