Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
16. novembra 2023, 9:12
Čas čítania 0:42

VIDEO: Vo Viedni otvorili najvyššiu šmykľavku v Európe. Šmyknúť sa na nej môže každý

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Šmykľavka meria 40 metrov.

Vo Viedni sprístupnili v stredu najvyššiu šmykľavku v Európe. Jej polopriehľadná rúra meria 40 metrov a vedie pozdĺž steny vyhliadkovej veže Donauturm. 

Jazda v špirálovitej rúre so sklonom 29 stupňov trvá návštevníkom bažiacim po adrenalíne približne osem sekúnd. Začína sa vo výške 165 metrov a končí na terase vo výške 150 metrov. Lístok na jednu jazdu stojí 5 eur. Ide o súčasť inštalácie nemeckého umelca Carstena Höllera. Náklady na polykarbonátovú šmykľavku boli 940-tisíc eur a na najvyššej budove v Rakúsku má zostať minimálne tri roky.

Höller inštaloval aj v minulosti obdobné šmykľavky na rôznych miestach, napríklad vo veži Vitra v nemeckom meste Weil am Rhein či v Turbine Hall v Tate Modern v Londýne.

Obľúbená veža oslávi 60 rokov

Turistami vyhľadávaná vyhliadková veža Donauturm oslávi v apríli 2024 60 rokov od otvorenia pri príležitosti medzinárodnej záhradnej výstavy. Meria 252 metrov, vo výške 150 metrov je pozorovacia plošina, nad ňou je otáčajúca sa kaviareň a reštaurácia.

Hoci sa podobá na televíznu vežu, nepoužíva sa ako televízny vysielač. Na veži sa nachádzajú antény mobilných operátorov a súkromných rádiostaníc.

Domov
Zdieľať
Diskusia