Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
21. novembra 2023, 20:50
Čas čítania 0:47

Pri reklamácii tovaru už nový kus pravdepodobne nedostaneš, zasiahla EÚ

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Cieľom návrhu z dielne Európskej komisie je podporiť udržateľnejšiu spotrebu tým, že bude jednoduchšie dať si chybný tovar opraviť, čo povedie k zníženiu množstva odpadu a posilneniu sektora opráv.

Poslanci Európskeho parlamentu v utorok prijali rokovaciu pozíciu k novým opatreniam na posilnenie práva na opravu a zníženie vplyvu masovej spotreby na životné prostredie. Píše sa to v utorkovej tlačovej správe EP.


Cieľom návrhu z dielne Európskej komisie je podporiť udržateľnejšiu spotrebu tým, že bude jednoduchšie dať si chybný tovar opraviť, čo povedie k zníženiu množstva odpadu a posilneniu sektora opráv. Za hlasovalo 590 poslancov, 15 bolo proti a 15 sa zdržalo hlasovania.

Predajcovia budú musieť uprednostniť opravu

V rámci zákonnej záručnej lehoty budú musieť predajcovia uprednostniť opravu, ak je lacnejšia alebo rovnako nákladná ako výmena tovaru, okrem prípadov, keď oprava nie je možná alebo je pre spotrebiteľa nevýhodná.


Poslanci navrhli predĺžiť zákonnú záruku o jeden rok od dátumu opravy výrobku. Po uplynutí zákonnej záruky budú mať spotrebitelia aj naďalej právo požiadať o opravu výrobkov, ako sú práčky, vysávače, smartfóny a bicykle. Aby bola oprava atraktívnejšia, výrobcovia by mali na čas trvania opravy zapožičať spotrebiteľovi náhradný tovar. Ak sa výrobok opraviť nedá, výrobcovia by mali namiesto neho ponúknuť repasovaný výrobok.


Rada EÚ, čiže ministri členských krajín, by mala prijať svoju pozíciu k týmto opatreniam v stredu a potom sa začnú rokovania s europarlamentom o konečnej podobe legislatívy.

apple, obchod
Zdroj: Nivy.com
Domov
Zdieľať
Diskusia