Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Samuel Valent TASR
24. novembra 2023, 18:10
Čas čítania 0:59

V parlamente je ďalší návrh na príspevok. Poslanci Igora Matoviča opísali, ako má fungovať extra 200 eur pre tehotné absolventky

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Na príspevok by mali nárok plnoleté tehotné absolventky strednej alebo vysokej školy.

Plnoleté tehotné absolventky strednej alebo vysokej školy by mohli mať nárok na mesačný príspevok vo výške 200 eur. Vyplýva to z návrhu zákona o príspevku pre tehotné absolventky štúdia, ktorý do Národnej rady SR predložili poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka.

Na príspevok by mala nárok plnoletá tehotná absolventka strednej alebo vysokej školy, ktorá má trvalý pobyt na Slovensku a nemá nárok na výplatu tehotenského alebo tehotenského štipendia. Nárok na priznanie príspevku by mohla mať oprávnená osoba v období do deväť mesiacov od absolvovania štúdia.

O nároku na príspevok by mal rozhodnúť príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa trvalého pobytu oprávnenej osoby. Príspevok navrhujú poslanci poskytnúť za celý kalendárny mesiac. „Nie je rozhodujúca dĺžka časti mesiaca, keď boli podmienky na vznik nároku na príspevok splnené. Zákon neustanovuje ani minimálnu dĺžku takejto časti mesiaca, preto by bolo postačujúce, aj ak by k splneniu podmienok došlo aspoň na jeden deň v mesiaci,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

26. februára 2024, 16:30 Čas čítania 18:31 Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé

Príspevok by musel byť vyplatený najneskôr do konca mesiaca, ktorý nasleduje po kalendárnom mesiaci, v ktorom sú splnené podmienky vzniku nároku na príspevok. Peniaze by zaslal úrad práce na účet v banke, oprávnená osoba by však mohla požiadať o vyplácanie príspevku aj v hotovosti.

Potrebné by bolo predložiť žiadosť, doklad o absolvovaní štúdia a lekárske potvrdenie o tom, že sa začal 27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu. Účinnosť sa navrhuje od 1. septembra 2024. Vašečka požiadal o zaradenie návrhu zákona na program prvej riadnej schôdze NR SR v roku 2024.

Domov
Zdieľať
Diskusia