Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
26. novembra 2023, 14:40
Čas čítania 0:42

Deti by sa po chorobe nemali ešte dlho vracať do školy. Imunologička vysvetľuje, prečo by mali ostať doma

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Odborníčka pripomína, že základom na správne fungovanie imunity je zdravá pestrá strava, dostatok tekutín, pohybu aj oddychu.

Dieťa by sa po chorobe nemalo vrátiť do kolektívu príliš skoro, pretože jeho imunita je oslabená a náchylnejšia na ďalšie ochorenie. Podľa imunologičky Svetlany Hadvabovej by malo zostať doma aspoň desať až 12 dní, kým si jeho imunita vytvorí dostatočnú protilátkovú odpoveď.


„Keď sa dieťa stretne s novým vírusom či baktériou, jeho imunita potrebuje na dostatočnú protilátkovú odpoveď čas, a to desať až 12 dní. Dovtedy nemá vytvorené dostatočné množstvo protilátok špecifických práve proti tomu konkrétnemu vírusu či baktérii. A ak sa dieťa vráti do kolektívu príliš skoro, je oslabené a náchylnejšie na ďalšie ochorenie,“ vysvetlila.


Je podľa nej bežné, že po nástupe dieťaťa do kolektívu sa frekvencia respiračných infekcií zvýši. „Jeho imunitný systém sa totiž začne dostávať do kontaktu s inými baktériami a vírusmi, než na aké bol zvyknutý v rodine,“ ozrejmila.

Podotkla, že hoci choroba môže vyzerať dramaticky, až v 80 percentách prípadov ide o vírusové infekcie, pri ktorých je potrebné iba tlmiť príznaky, znižovať veľmi vysokú teplotu tela a jednoducho ich „vyležať“. Spozornieť podľa nej treba pri opakovaných zápaloch alebo pri príliš dlhých ochoreniach.

Domov
Zdieľať
Diskusia