Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Samuel Valent TASR
9. decembra 2023, 8:19
Čas čítania 1:03

Vzťahy medzi Južnou Kóreou a KĽDR sa vyhrocujú. Minister obrany sa vyhráža masívnymi raketovými útokmi

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Južná Kórea plánuje na štátnej hranici opätovne začať s prieskumom vzdušného priestoru, na čo KĽDR odpovedala promptným zavedením pohraničných strážnych stanovíšť.

Minister obrany Južnej Kórey Sin Won-sik v piatok pohrozil masívnymi odvetnými raketovými útokmi na „hlavu a srdce“ Severnej Kórey v prípade provokácií z jej strany. 

Minister navštívil sídlo velenia armády pre strategické zbrojné systémy. Vedúcim predstaviteľom nariadil, aby boli pripravení kedykoľvek odpáliť navádzané strely.
Zostrenie rétoriky prichádza v období stupňujúceho sa napätia medzi Kóreami, ktoré bolo vyvolané vypustením špionážnych satelitov oboma krajinami. KĽDR svoj prvý špionážny satelit vypustila 21. novembra pomocou balistickej strely, čím porušila zákaz zo strany OSN. Južná Kórea, USA a Japonsko tento krok KĽDR ostro odsúdili.

Južná Kórea svoj prvý špionážny satelit vypustila minulý týždeň z Vandenbergovej základne vesmírnych síl v Kalifornii. KĽDR následne ostro kritizovala Spojené štáty za uplatňovanie dvojakého metra v prípade špionážnych satelitov, čo môže mať vážne dôsledky na svetovú bezpečnosť.

Obe krajiny porušili dohodu

Južná Kórea plánuje na štátnej hranici opätovne začať s prieskumom vzdušného priestoru, na čo KĽDR odpovedala promptným zavedením pohraničných strážnych stanovíšť. Oba tieto kroky sú porušením dohody medzi oboma štátmi z roku 2018, ktorej cieľom je znižovanie napätia na frontovej línii, pripomína AP. KĽDR podnikne všetky možné kroky, aby svoje národné záujmy ochránila pred ohrozením nepriateľskými silami, vyhlásil v piatok predstaviteľ severokórejského ministerstva zahraničných vecí.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Poradcovia pre národnú bezpečnosť USA, Kórey a Japonska sa v sobotu po šiestich mesiacoch v Soule stretnú na trilaterálnom bezpečnostnom summite, pripomína AP. Tí ešte pred týmto summitom na spoločných stretnutiach potvrdili záujem o posilnenie spolupráce a diplomatické riešenie vzťahov s KĽDR.

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie polostrova v piatok tiež obvinilo KĽDR z porušovania majetkových práv. Dôvodom má byť jednostranné používanie zariadení v zatvorenom priemyselnom parku, ktoré sú majetkom Južnej Kórey.

Domov
Zdieľať
Diskusia