Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Samuel Valent TASR
9. decembra 2023, 17:30
Čas čítania 0:54

Slovenskí seniori sa sťažujú na výšku dôchodku, zdá sa im nízky. Pre mladú generáciu majú odkaz

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Vyplýva to z prieskumu investičnej platformy Fondee.

S výškou svojho dôchodku nie je spokojných 73 % seniorov a viac ako 60 % chýbajú peniaze. Približne 64 % respondentov uviedlo, že nemajú iný príjem ako štátny dôchodok. Vyplýva to z prieskumu investičnej platformy Fondee.

Zároveň sa znížila 63 % seniorom po odchode do dôchodku životná úroveň. Medzi ženami nie je spokojných so svojím dôchodkom 76 % z nich. „Stojí za tým fakt, že ženy mávajú v priemere nižšie dôchodky ako muži. Situáciu nezmenili ani opatrenia na Slovensku v podobe rodičovského dôchodku alebo v Česku tzv. výchovné, ktorých cieľom bolo prilepšiť si na dôchodku,“ priblížila spoluzakladateľka investičnej platformy Fondee Eva Hlavsová.

Seniorom nepomáhajú ani zmeny v dôchodkovom systéme. Tretí pilier čerpá 6 % opýtaných, 14 % seniorov si na dôchodku pomáha financiami zo sporiaceho účtu a 10 % úsporami zo stavebného sporenia. Približne 6 % opýtaných má príjem z akcií či dlhopisov a 5 % dostáva peniaze z nájmu vlastnej nehnuteľnosti.

„Nielenže prevažná väčšina seniorov nemá iný príjem, ako je štátny dôchodok, ale tí, ktorí sa na dôchodok pripravili, tak zvolili nevhodný spôsob. Výnos sporiacich účtov či stavebného sporenia spravidla neprekonajú infláciu, a pokiaľ si niekto sporí na dôchodok dlhodobo, existujú lepšie spôsoby, ktoré z peňazí neukrajujú, ale ich skôr zhodnocujú,“ uviedla Hlavsová.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

Mladšie generácie by sa podľa 59 % seniorov nemali spoliehať na štátny dôchodok a mali by sa pripravovať na starobu včas. Dôchodky v súčasnej výške zároveň nie sú podľa Hlavsovej pre štát ekonomicky udržateľné.

Domov
Zdieľať
Diskusia