Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
11. decembra 2023, 20:01
Čas čítania 0:49

Rusko usporiada prezidentské voľby aj na Ukrajine. Tá už zareagovala na rozhodnutie agresora

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Rusko už usporiadalo v septembri v ukrajinských oblastiach regionálne voľby, ktoré Kyjev a Západ odsúdili a neuznali ich výsledky.

Ruské prezidentské voľby sa na budúci rok uskutočnia aj na území štyroch ukrajinských oblastí, ktoré Rusko vlani anektovalo. 


Ruská ústredná volebná komisia uviedla, že voľby budú v marci aj v Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti. „Toto rozhodnutie bolo jednohlasne prijaté,“ uviedol viceprezident ruskej volebnej komisie Nikolaj Bulajev.

8. decembra 2023, 12:34 Čas čítania 0:42 AKTUÁLNE: Putin oznámil, či bude opäť kandidovať v prezidentských voľbách AKTUÁLNE: Putin oznámil, či bude opäť kandidovať v prezidentských voľbách

Reakcia Ukrajiny 

Moskva štyri ukrajinské regióny vlani anektovala napriek tomu, že nad nimi nemá plnú vojenskú kontrolu. Ukrajina už vyzvala medzinárodnú komunitu, aby „rezolútne odsúdila zámer Ruska usporiadať prezidentské voľby na okupovanom ukrajinskom území“.


Rusko už usporiadalo v septembri v týchto ukrajinských oblastiach regionálne voľby, ktoré Kyjev a Západ odsúdili a neuznali ich výsledky. Moskva vlani v septembri usporiadala aj referendá o anexii.


Rusko v roku 2014 jednostranne anektovalo aj Krymský polostrov, kde takisto organizuje voľby.

Ruské prezidentské voľby 

Prezidentské voľby v Rusku sa budú konať 15. až 17. marca. Ich niekoľkodňové trvanie podľa kritikov Kremľa zhorší zabezpečenie transparentnosti volieb.


Ruský prezident Vladimir Putin si vo voľbách môže zabezpečiť už piate funkčné obdobie, pričom od jeho prípadných protikandidátov sa neočakávajú žiadne reálne výzvy. Väčšina predstaviteľov ruskej opozície bola totiž uväznená alebo odišla do exilu, konštatuje agentúra AFP.


Svojich kandidátov môže do volieb bez zbierania podpisov posunúť päť strán, pričom všetky podporujú Kremeľ a vojenskú inváziu Ruska na Ukrajinu.

ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia