Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
11. decembra 2023, 15:39
Čas čítania 1:52

AKTUÁLNE: Autodopravcovia zablokovali hraničný priechod pre kamióny z Ukrajiny

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Proti zrušeniu povoleniek pre ukrajinských dopravcov protestujú aj v Poľsku a Maďarsku.

Únia autodopravcov Slovenska v pondelok po 15:00 obnovila protest na hraničnom priechode Vyšné Nemecké - Užhorod, a to blokovaním vstupu kamiónovej dopravy z Ukrajiny na územie Slovenskej republiky. Do odvolania sa tak pripája k protestom dopravcov v Poľsku aj Maďarsku proti zrušeniu povoleniek pre ukrajinských dopravcov v Európskej únii. 


„Predsedníctvo sa takto rozhodlo na základe vyhodnotenia získaných informácií a ich dosahov na slovenský trh cestnej dopravy. Pripájame sa takto k protestom organizovaným v Poľsku od 6. novembra a od 11. decembra aj na území Maďarska,“ uviedla Únia autodopravcov Slovenska. Osobná doprava na priechode nie je nijako obmedzovaná.


Cestu prehradili protestujúci osobným autom a traktorom. „Zatiaľ je rešpektované naše právo na protest. Nebude sa púšťať nič a zatiaľ je to do odvolania,“ povedal podpredseda Únie autodopravcov Slovenska Rastislav Čurma. Výstup zo Slovenska na Ukrajinu aj po porade s bezpečnostnými zložkami nebude podľa neho blokovaný.

Situáciu sleduje aj polícia

Polícia informovala, že situáciu opäť monitoruje a je pripravená prijať ďalšie primerané opatrenia. „V dostatočnom predstihu dopravní policajti dohliadajú na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Taktiež budú policajti dohliadať na dodržiavanie verejného poriadku,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Snahou je podľa nej zabezpečiť čo najplynulejší priebeh, aby sa kolóny a dopravné obmedzenia dotkli obyvateľov v čo najmenšej miere.

Požiadavky slovenských dopravcov 

Slovenskí dopravcovia cítia ohrozenie zo strany lacnej konkurencie z Ukrajiny a majú viacero požiadaviek. Tvrdia, že ignorácia zo strany Európskej únie môže dospieť až ku kolapsu cestnej nákladnej dopravy na Slovensku. Už pri proteste v dňoch 1. až 4. decembra Únia autodopravcov Slovenska čiastočne zablokovala priechod pre kamiónovú dopravu.


Priechody s Ukrajinou blokujú už dlhodobo poľskí dopravcovia. Protest na maďarsko-ukrajinskom hraničnom priechode Záhony - Čop začali v pondelok ich maďarskí kolegovia.
Požiadavky slovenských dopravcov prezentoval minister dopravy Jozef Ráž ml. na zasadnutí ministrov EÚ 4. decembra v Bruseli. Napriek podpore niektorých členov EÚ na sprísnenie podmienok pre ukrajinských vodičov kamiónov krajiny zo západnej Európy súčasný stav nevnímajú ako problém a k zmenám v najbližších mesiacoch zjavne nedôjde.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

„Do ďalšieho stretnutia spoločného výboru budeme hľadať také riešenia, ktoré budú v záujme našich dopravcov, ale zároveň budú v súlade s postojmi našich európskych partnerov,“uviedol minulý týždeň Ráž. Ubezpečil, že na Slovensku sa zintenzívnia kontroly všetkých kamionistov bez rozdielu a sledovanie dodržiavania pravidiel počas prepravy tovarov aj čakania v kolóne na hraniciach.

„Rešpektujeme právo kohokoľvek na protest a vyjadriť svoj názor, avšak dúfame, že auotodopravcovia nebudú komplikovať život občanov Slovenska,“ dodal.


Kolóna kamiónov v smere k hraničnému priechodu Vyšné Nemecké - Užhorod sa aktuálne podľa polície končí za obcou Tibava. Predpoludním boli čakacie doby na výstupe dva až tri dni a na vstupe jedna hodina. „Osobná doprava sa vybavuje priebežne,“ uviedla hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance Agnesa Kopernická. Od nedeľňajšieho rána 10. decembra do pondelka rána 11. decembra za 24 hodín bolo na vstupe do Slovenska vybavených 174 nákladných vozidiel a na výstupe 216.

Domov
Zdieľať
Diskusia