Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
2. januára 2024, 15:00
Čas čítania 0:39

Šimkovičová chce ďalšie kvóty, tie na slovenskú hudbu vraj fungujú dobre. Chce ich zaviesť v iných oblastiach kultúry

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

RTVS musí dnes z celkovej hranosti za mesiac púšťať až 35 percent slovenskej hudby a vo vysielaní súkromných rádií je to napríklad 25 percent.

Kvóty, ktoré od roku 2016 zabezpečujú zastúpenie slovenskej hudby v domácom rozhlasovom vysielaní, by mohli dostať v budúcnosti podobu univerzálneho nástroja podpory slovenskej kultúry a umenia. Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová potvrdila, že jej rezort bude v tejto oblasti iniciatívny.


„Kvóty, okolo ktorých bolo toľko kriku, sa ukázali ako veľmi efektívny nástroj na podporu slovenskej umeleckej tvorby. Preto chceme v tejto oblasti pripraviť komplexnejší návrh tak, aby sa v budúcnosti vzťahovali na celý okruh slovenskej kultúrnej umeleckej tvorby,“ uviedla ministerka v rozhovore pre TASR s odvolaním sa na aktuálne programové vyhlásenie vlády SR.

Ako to zatiaľ funguje s hudbou? 

Kvóty pre domácu hudobnú tvorbu sú realitou od roku 2016. Minimálny podiel slovenskej hudby vo vysielaní RTVS musí tvoriť 35 percent celkovej hranosti za mesiac, vo vysielaní súkromných rádií je to 25 percent. Minimálne pätinu slovenských pesničiek musia tvoriť novinky, teda skladby, ktoré nie sú staršie ako päť rokov. Napriek snahám o úpravu kvót zostali zachované aj v novom mediálnom zákone, prijatom v roku 2022.

Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová.
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia