Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
26. januára 2024, 19:34
Čas čítania 1:11

V Česku prijali nový zákon o zbraniach. Platiť budú tieto sprísnené podmienky

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Poslanci prijali nový zbraňový zákon, sprísňuje pravidlá pre držiteľov zbraní.

Českí poslanci v piatok schválili nový zbraňový zákon, ktorý sprísňuje pravidlá pre držiteľov zbraní. Skracuje napríklad lehotu lekárskych prehliadok či zavádza povinnosť podnikateľov oznamovať podozrivé nákupy zbraní. Za novelu hlasovali všetci prítomní poslanci, teraz zamieri do Senátu.

Ak zákon prejde celým legislatívnym procesom, držitelia zbraní budú musieť chodiť na kontrolu zdravotnej spôsobilosti každých päť rokov. Novela súčasne umožní lekárom prístup do centrálneho registra zbraní. V ňom si budú môcť overiť, či ich pacient má zbrojný preukaz, a v prípade, že by uňho zistili určité zdravotné problémy, museli by to ihneď oznámiť polícii.

Legislatíva takisto umožní polícii okamžite zaistiť zbrane osobe, o ktorej je k dispozícii informácia preukazujúca, že predstavuje vážne nebezpečenstvo pre vnútorný poriadok a bezpečnosť.

Centrálny register zbraní prejde rozsiahlou modernizáciou 

Zvýši sa aj kontrolná činnosť polície a rozšíri sa zoznam skutočností, ktoré bude evidovať centrálny register zbraní. Práve ten prejde rozsiahlou modernizáciou. Jeho spojenie so zdravotnými registrami a následné testovanie si podľa predkladateľa novely, ministra vnútra Víta Rakušana, vyžadujú dostatočný čas.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Preto je účinnosť naplánovaná až od januára 2026. S tým nesúhlasila poslankyňa hnutia ANO Jana Mračková Vildumetzová, ktorá požadovala, aby zákon začal platiť už od januára 2025. Rakušan jej odkázal, že podľa programátorov sa to stihnúť nedá.

Nová zbraňová legislatíva podľa ministra plní požiadavky, ktoré verejnosť na politikov v súčasnosti má. „Dochádza k sprísneniu v tých oblastiach, kde je to potrebné: dochádza k rozšírenej kontrole, ku skracovaniu lehôt, k zvýšeniu právomocí polície odobrať zbrane,“ pripomenul minister.

Dodal, že zákon obsahuje oblasť, ktorá môže pôsobiť preventívne a pozitívne na spoločenskú atmosféru a zároveň zachováva všetko dobré, čo doteraz česká zbraňová legislatíva obsahovala.

Zákon vznikol ešte pred decembrovou streľbou na Karlovej univerzite. Jeho dodatočné zmeny nikto z poslancov nenavrhol, ale zhodli sa, že niektoré opatrenia sa pokúsia zaviesť ešte tento rok, a to novelou súčasného zákona.

praha
Zdroj: TASR/Barbora Vizváryová
Domov
Zdieľať
Diskusia