Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
28. januára 2024, 16:59
Čas čítania 0:50

Poľsko-maďarská hranica? Ultrapravicové maďarské hnutie si chce nárokovať na Zakarpatskú oblasť

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Radikálne Hnutie naša vlasť by si nárokovalo Zakarpatskú oblasť.

Ak by vplyvom vojny zanikla Ukrajina, maďarské opozičné ultrapravicové Hnutie naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom) by si nárokovalo územie Zakarpatskej oblasti. Vyhlásil to predseda hnutia László Toroczkai v sobotu vo výročnom prejave o stave krajiny.

Ambíciou hnutia podľa Toroczkaia je spolu s politickými partnermi prevziať moc v Maďarsku a napokon aj v Európskej únii porazením „globalistov“.

V súvislosti s vojnou na Ukrajine líder extrémistov vyjadril názor, že spôsobom ukončenia konfliktu je „okamžité prímerie, mier a mierové rokovania“. Dodal, že ak by ukrajinská štátnosť v dôsledku vojny zanikla, Hnutie naša vlasť by bolo jedinou stranou v Maďarsku, ktorá by si nárokovala územie Zakarpatskej oblasti.

Toroczkai zaželal Poľsku spoločnú hranicu s Maďarskom

Toroczkai už v novembri 2022 vyzýval na úpravu hraníc, čo vyvolalo ostrú reakciu ukrajinského ministerstva zahraničných vecí. „Výzva Lászlóa Toroczkaia na úpravu štátnych hraníc je neprijateľná. Vyzývame maďarskú vládu, aby odsúdila takéto nezodpovedné prejavy, ktoré podkopávajú bilaterálne vzťahy a nezodpovedajú duchu dobrého susedstva,“ reagoval vtedy na Facebooku hovorca ukrajinského rezortu diplomacie Oleh Nikolenko.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Toroczkai pri príležitosti poľského Dňa nezávislosti v novembri 2021 na Twitteri zaželal Poľsku, aby malo s Maďarskom opäť spoločnú hranicu. K svojmu príspevku pripojil historickú fotografiu z roku 1939, keď Maďarsko okupovalo terajšiu Zakarpatskú oblasť na Ukrajine. Fotografia zachytáva, ako si na hraniciach podávajú ruky Maďar s Poliakom.

budapešť, parlament
Zdroj: Unsplash/Jure Tufekcic
Domov
Zdieľať
Diskusia