Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
4. februára 2024, 10:11
Čas čítania 1:56

Bude na Slovensku plošné znižovanie úrokov hypoték? Odborníci v tom majú jasno

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

K miernemu zníženiu úrokov pristúpili dve slovenské banky, 365.bank a Slovenská sporiteľňa.

Plošné znižovanie úročenia hypoték sa na Slovensku zatiaľ neočakáva. V priebehu roka budú skôr pretrvávať súčasné vysoké úroky, vylúčený nie je ani ich ďalší nárast. Okrem zmien v sadzbách Európskej centrálnej banky (ECB) ovplyvňujú slovenský hypotekárny trh aj viaceré domáce faktory ako stav verejných financií a úročenie štátnych dlhopisov, ktoré ešte môže vzrásť, upozorňujú odborníci na hypotéky.


„Namiesto štartu vlny znižovania sadzieb hypoték je realistickejšie očakávať v priebehu tohto roka pretrvanie súčasných vysokých úrokov či dokonca ich možný nárast. A to aj v situácii, keď budú základné sadzby ECB v druhom polroku 2024 postupne klesať,“ uviedol finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.


„Plošné znižovanie úrokových sadzieb na trhu momentálne neočakávam. Pokiaľ by štát dostatočne zvládol konsolidáciu štátneho dlhu, možno by sme v závere roka mohli zachytiť trend v eurozóne, v ktorej sa očakáva postupné znižovanie sadzieb. V takomto prípade by sme sa aj u nás mohli dočkať zlacňovania hypoték,“ avizovala  riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.

Znižovanie úrokov nie je aktuálne trendom

V poslednom čase pristúpili dve slovenské banky, 365.bank a Slovenská sporiteľňa, k miernemu zníženiu úročenia hypoték. Naopak, ČSOB pri dlhších fixáciách sadzby zvyšovala. Analytici to vnímajú ako špecifické prípady, ktoré ešte nehovoria o trende na trhu.


„Úpravy sadzieb troch slovenských bánk by som nepovažoval za začiatok plošnej vlny znižovania sadzieb. 365.bank sa miernym znížením sadzieb snaží vylepšiť si svoju trhovú pozíciu,“ zhodnotil Búlik s tým, že ide o banku s malým podielom na hypotekárnom trhu, ktorá sa novou ponukou len priblížila konkurenčným bankám podobnej veľkosti.


Slovenská sporiteľňa zase podľa neho aktuálne koriguje predchádzajúce výrazné zdraženie hypoték v októbri minulého roka po zistení, že situácia na trhu je oproti odhadu zatiaľ lepšia. „Vnímame to skôr ako obchodné rozhodnutie banky a nie ako plošnú zmenu trendu, ktorá má predikovať zmenu v správaní bánk,“ doplnila Šablová.


Zároveň upozornila, že aj keď ECB už pravdepodobne ukončila zvyšovanie svojich sadzieb a v priebehu tohto roka ich zrejme zníži, nemusí to znamenať znižovanie úrokov aj na Slovensku. Cenovú politiku našich bánk totiž výrazne ovplyvňuje aj vnútorná ekonomická situácia.

Banky nemusia úroky znížiť

„Kritický stav verejných financií, nedávne zhoršenie ratingu Slovenska a hrozba nárastu cien našich dlhopisov môžu ovplyvniť ochotu a možnosti bánk znižovať komerčné úroky,“ varovala odborníčka.


Slovensku podľa Búlika reálne hrozí, že po agentúre Fitch aj ďalšie ratingové agentúry zhoršia jeho hodnotenie, čo následne povedie k nárastu úrokovej prirážky štátnych dlhopisov.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

„Ak by úročenie dlhopisov išlo hore, banky budú súbežne zdražovať hypotéky. Slovenské dlhopisy totiž v prevažnej miere nakupujú banky pôsobiace na Slovensku, a keďže dlhopis je menej rizikový dlh ako hypotéka, tento rozdiel banky logicky zohľadňujú pri úročení,“ vysvetlil analytik.


Ďalším rozhodujúcim faktorom v cenotvorbe slovenských bánk bude ich mimoriadne zdaňovanie a štátne dotácie hypoték, priblížila Šablová. „Ich dopad na verejné financie a obchodnú politiku bánk môže v konečnom dôsledku opäť negatívne ovplyvniť vývoj úrokových sadzieb. Aktuálne opatrenia našej vlády môžu prispieť k tomu, že na Slovensku sa nižších úrokov dočkáme neskôr ako zvyšok eurozóny,“ dodala odborníčka.

slovenska sporitelna, tatra banka
Zdroj: Tatra banka, Google maps
Domov
Zdieľať
Diskusia