Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
9. februára 2024, 17:05
Čas čítania 1:12

Bratislavčania majú neviditeľný problém ohrozujúci ich zdravie. Najnovšie výsledky merania znečistenia ovzdušia nikoho nepotešia

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Odborníci sledovali priamo v teréne dva druhy znečistenia, a to oxidy dusíka a ultrajemné prachové častice

Vzduch v Bratislave je veľkým rizikom pre zdravie obyvateľov. Upozorňujú na to občianske združenia Cyklokoalícia a Znepokojené matky, odvolávajúc sa na výsledky najnovších meraní znečistenia ovzdušia, ktoré realizovali odborníci z nemeckej organizácie Deutsche Umwelthilfe.

Zdôrazňujú, že problémom dopravy nie sú primárne zápchy, ale ohrozovanie zdravia a bezpečnosti. „Analýza včerajších meraní naznačuje, že na viacerých miestach je oveľa horšie znečistenie ovzdušia, ako ukazujú oficiálne dáta. Výsledky ukazujú naozaj vysoké hodnoty oxidu dusíka aj ultrajemných častíc, ktoré predstavujú riziko pre zdravie,“ skonštatovala Hanna Rheinová z Deutsche Umwelthilfe.

Kde všade merali kvalitu vzduchu? 

Merania realizovali na trase, ktorá viedla od Hodžovho námestia cez Štefánikovu a Šancovú ulicu po Račianske mýto. Priamo v teréne sledovali dva druhy znečistenia, a to oxidy dusíka a ultrajemné prachové častice. Merania realizovali napríklad aj pred základnou školou na Vazovovej ulici, na Šancovej ulici, Trnavskom mýte, autobusovej stanici či Štefánikovej ulici.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

„Merania potvrdili, že znečistenie ovzdušia je problém, pred ktorým nemôžeme zatvárať oči,“ zdôraznil prezident Cyklokoalície Dan Kollár. Odporúča svedomitejšie monitorovať kvalitu ovzdušia vo väčšom množstve lokalít, ale aj realizovať riešenia na zníženie atraktivity individuálnej automobilovej dopravy. Poukazuje napríklad na zlepšovanie pešieho pohybu i MHD, zníženie maximálnej povolenej rýchlosti či výstavbu cyklistickej infraštruktúry. 

Problémy vyplývajúce zo znečisteného ovzdušia

Urbanistka Ivana Nemethová zo združenia Znepokojené matky pripomenula, že znečistenie ovzdušia má výrazný vplyv na zdravie, špeciálne u detí, tehotných žien či iných rizikových skupín obyvateľov. „Čím menšia častica, tým hlbšie do organizmu sa dostane a spôsobuje problémy,“ podotkla Nemethová s tým, že ide o celé spektrum zdravotných problémov od astmy po poškodenie imunitného systému či poruchy neurologického vývoja. 

Druhou časťou meraní bude aj meranie oxidov dusíka pomocou dlhodobého merania na 25 miestach v Bratislave. Výsledky by mali byť známe v máji. Merania sa uskutočnili v rámci dlhodobého projektu meraní koncentrácií oxidu dusičitého v ovzduší. Okrem Bratislavy sa realizuje aj v Prahe, Ostrave, Budapešti a Sofii.

Domov
Zdieľať
Diskusia