Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
11. februára 2024, 13:07
Čas čítania 0:54

Prekvapivý extra poplatok: Obľúbené turistické mesto na Slovensku si bude účtovať „peniaze za rozvoj“

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Predmetom poplatku bude pozemná stavba, na ktorú bude vydané právoplatné stavebné povolenie, pričom poplatková povinnosť vzniká dňom právoplatnosti stavebného povolenia.

Mesto Banská Štiavnica zaviedlo od januára tohto roka poplatok za rozvoj. Vedúca ekonomického oddelenia Mestského úradu v Banskej Štiavnici Miroslava Sláviková uviedla, že zavedenie poplatku by malo tento rok priniesť do mestskej kasy približne 110-tisíc eur. 


„Mesto Banská Štiavnica zaviedlo tento poplatok až teraz od 1. januára 2024, a to vplyvom legislatívnych zmien, vysokých cien energií, inflácie, zvýšenej ceny práce, ktoré majú negatívny vplyv na financovanie samospráv a zabezpečenie základných potrieb samospráv,“ skonštatovala Sláviková.


Ako vysvetlila, predmetom poplatku bude pozemná stavba, na ktorú bude vydané právoplatné stavebné povolenie, pričom poplatková povinnosť vzniká dňom právoplatnosti stavebného povolenia.

Výpočet poplatku

Dodala, že základom pre výpočet miestneho poplatku za rozvoj je výmera nadzemnej časti podlahovej plochy realizovanej stavby v štvorcových metroch, pričom za podlahovú plochu nadzemnej časti stavby sa považuje súčet výmery všetkých miestností v nadzemných podlažiach stavby.


„Poplatok za rozvoj sa vypočíta ako súčin základu poplatku znížený o 60 štvorcových metrov a sadzby poplatku za rozvoj platnej v čase vzniku poplatkovej povinnosti,“ dodala Sláviková.

Od 10 do 35 eur

Sadzobník v Banskej Štiavnici udáva pri stavbách na bývanie poplatok vo výške 15 eur za štvorcový meter, v prípade stavieb na pôdohospodársku produkciu a aj pri priemyselných stavbách je poplatok stanovený vo výške 35 eur za štvorcový meter. Pri stavbách na ostatné podnikanie a zárobkovú činnosť je poplatok 25 eur za štvorcový meter a pri ostatných stavbách 10 eur za štvorcový meter.

Ľudia si chodili fotiť zhorené budovy.
Ľudia si chodili fotiť zhorené budovy. Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka
Domov
Zdieľať
Diskusia