Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
10. marca 2024, 10:33
Čas čítania 0:55

Slovenskí plynári si poradia bez plynu z Ruska, prezradili možné riešenia. Reagovali na tvrdé vyjadrenia z Ukrajiny

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Zohľadňujú alternatívu pokračovania prepravy plynu cez Ukrajinu.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) pokračuje v diverzifikácii dodávok zemného plynu. V súčasnosti je schopný nahradiť prípadný čiastočný výpadok dodávok zvýšeným odberom od ostatných partnerov. Podnik tak reagoval na vyjadrenie ukrajinského ministra energetiky Germana Galuščenka.

Ten v rozhovore pre Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu nepriamo odmietol možnosť prepravy ruského plynu súkromnými spoločnosťami po vypršaní zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou.

„Naši experti aj naďalej neustále vyhodnocujú vývoj na trhu s plynom a dostupné možnosti a po ich dôkladnom posúdení prijímame potrebné kroky na zaistenie dostatočných dodávok plynu pre našich zákazníkov aj po roku 2024,“ uviedol Slovenský plynárenský priemysel.

Podnik predĺžil spoluprácu so spoločnosťou BP, ktorá zabezpečuje dodávku zemného plynu z ťažobných polí v Severnom mori, ale aj so spoločnosťou ExxonMobil na dodávky plynu z jej globálneho portfólia. „Na obdobie roka 2023 a 2024 spoločnosť uzavrela aj ďalšie diverzifikačné kontrakty na nákup zemného plynu so spoločnosťami Shell, ENI a RWE,“ priblížil SPP.

Zohľadňujú prepravu plynu cez Ukrajinu

Plynári dodali, že zohľadňujú aj alternatívu pokračovania prepravy plynu cez Ukrajinu, ale aj to, že slovenská plynárenská sústava je v súčasnosti prepojená so všetkými susediacimi krajinami a umožňuje obojstrannú prepravu plynu na všetkých prepojeniach.
SPP sleduje vyjadrenie všetkých zainteresovaných strán a rešpektuje vôľu zástupcov Ukrajiny nepokračovať v súčasnosti platnej zmluve.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Zároveň plynári vítajú aj iné vyjadrenia ukrajinských politikov, podľa ktorých je Ukrajina pripravená pokračovať za určitých podmienok v prevádzkovaní prepravnej siete v prípade, ak bude o jej využívanie záujem.

Domov
Zdieľať
Diskusia