Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
18. marca 2024, 16:59
Čas čítania 0:57

Slovákov pred voľbami ohrozujú kybernetické útoky. NBÚ varuje, na čo si treba dať pozor

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

NBÚ varuje pred kybernetickými útokmi v súvislosti s prezidentskými voľbami.

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) varuje pred zvýšeným rizikom kybernetických útokov a iných škodlivých aktivít v kybernetickom priestore v súvislosti s prezidentskými voľbami. Odporúča všetkým subjektom, ktoré sa zapájajú do volieb, vrátane registrovaných kandidátov, implementovať bezpečnostné opatrenia na zabezpečenie svojich účtov, stránok a informačných systémov.

„Je možné očakávať kybernetické útoky rôznych hekerských skupín na slovenské ciele – najmä na oficiálne stránky a účty jednotlivých kandidátov. Predpokladanou formou útokov sú najmä DDoS útoky (zneprístupnenie služby alebo webovej stránky). Nie sú vylúčené ani pokusy o kompromitáciu e-mailových účtov kandidátov,“ vysvetlil hovorca.

NBÚ tiež očakáva, že útočníci môžu využiť mená alebo falošné profily kandidátov na sociálne inžinierstvo. V phishingových kampaniach rôznych foriem (e-mailom, telefonicky alebo cez SMS) môžu útočníci napríklad v mene kandidátov žiadať o príspevky na kampaň. Zneužívanie volieb môže podľa neho viesť aj k neoprávnenému získaniu prístupu do e-mailových účtov alebo k získaniu iných citlivých údajov a ich následnému zneužitiu.

Pozor na falošné účty aj deepfake videá

NBÚ predpokladá takisto výskyt rôznych vplyvových operácií najmä využívaním falošných účtov, ktoré publikovaním rôzneho obsahu alebo diskusnými príspevkami môžu ovplyvňovať verejnú mienku. Môže ísť napríklad o deepfake videá alebo iné formy šírenia dezinformácií vizuálnou formou aj pomocou umelej inteligencie.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

„Vyskytujú sa najčastejšie na sociálnych sieťach neraz aj vo forme platených postov,“ dodal NBÚ s tým, že ich cieľom môže byť diskreditácia osôb s významných postavením alebo zneužitím ich identity ovplyvňovať verejnú mienku pred voľbami a počas nich. Rovnako môžu podvodníci deepfake videá využiť na rôzne podvodné aktivity.

Domov
Zdieľať
Diskusia