Konzumácia jesienky či konvalinky môže spôsobiť závažné otravy či dokonca aj smrť.
Pri zbere medvedieho cesnaku treba byť opatrný, je ľahké si ho pomýliť napríklad s konvalinkou či jesienkou. Upozorňuje na to Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) Univerzitnej nemocnice Bratislava na svojom webe.
„Medvedí cesnak rastie tak, že každý list má vlastnú stonku a v zemi vlastnú cibuľku. Listy sú pomerne tenké, na dotyk až jemné,“ ozrejmilo NTIC. Konvalinka voňavá má spravidla dva či tri listy, vyrastajúce z jednej stonky, ktorá je na báze obalená blanitou pošvou. Jesienke obyčajnej stonky chýbajú úplne. „Absentuje vôňa a listy sú na pohľad tuhšie,“ dodalo NTIC.
V prípade, že sa po požití zdanlivého medvedieho cesnaku objavia ťažkosti ako napínanie na vracanie, vracanie, bolesti brucha, hnačky, bolesť hlavy či nevoľnosť, NTIC odporúča užiť päť až desať rozdrvených tabliet aktívneho uhlia. Je tiež dôležité ihneď vyhľadať lekársku pomoc.
Nedávno sme upozornili na prípad zo susedného Rakúska, keď si manželský pár pomýlil medvedí cesnak práve s jesienkou. Z jedovatej rastliny si uvarili polievku. Obaja manželia umreli na následky otravy.
Takto rozoznáš medvedí cesnak od jedovatej jesienky aj konvalinky: