Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
10. apríla 2024, 11:22
Čas čítania 1:17

Čaputová: NATO po výsledku volieb vníma Slovensko ako zodpovedného partnera

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Prezidentka sa stretla s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Slovensko je po vlaňajších parlamentných a nedávnych prezidentských voľbách vnímané Severoatlantickou alianciou ako zodpovedný a hodnoverný partner. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po stredajšom stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Bruseli.


Čaputová pripomenula, že sa prišla rozlúčiť so šéfom Aliancie, pretože viackrát zastupovala Slovensko na summitoch NATO. Obaja si pripomenuli 75. výročie založenia NATO aj 20. výročie vstupu Slovenska do tohto zoskupenia.


„V našej novodobej histórii to bolo jedno z najdôležitejších a dobrých rozhodnutí, pokiaľ ide o obranu a bezpečnosť,“ povedala. Podľa nej to platí aj v súčasnej geopolitickej situácii, keď ruská agresia na Ukrajine zvýraznila dôležitosť ochrany bezpečnosti Slovenska.


Za dobrú správu považuje prítomnosť spojencov z NATO na území Slovenska ako súčasť predsunutej prítomnosti na východnom krídle Aliancie a zaisťovanie vzdušnej obrany Slovenska spojencami z Česka, Maďarska a Poľska.


So Stoltenbergom hovorila o vojne na Ukrajine a aj o júlovom summite NATO vo Washingtone, kde Slovensko bude zastupovať už nový prezident. Čaputová však ešte stihne summit Bukureštskej deviatky.


„Poďakovala som sa Stoltenbergovi za jeho profesionálne líderstvo, pretože na jeseň končí svoju misiu. Toto stretnutie bolo pre mňa zaujímavé profesionálne aj ľudsky. Obrana a bezpečnosť je, prirodzene, jednou z hlavných tém v našej krajine,“ vysvetlila.

O výrokoch vládnej koalície s ním nehovorila 

Priznala, že so Stoltenbergom nehovorila o konkrétnych výrokoch niektorých slovenských politikov o vzťahoch k Rusku, podľa jej slov však takéto kroky nerobia Slovensku dobré meno v zahraničí.


„Naopak, hovorila som o tom, že Slovensko je spoľahlivým spojencom, plníme si naše záväzky, aj pokiaľ ide o dve percentá HDP do obrany, aj pokiaľ ide o modernizáciu obrany,“ uviedla. Spresnila, že Slovensko je vnímané ako spoľahlivý člen pri investíciách do munície, húfnic a odmínovania.

Sú v NATO obavy, že Slovensko po voľbách „otočí“?

Čaputová uviedla, že nezaznamenala žiadne pochybnosti týkajúce sa kvality členstva SR v NATO. „Tá rétorika vo vzťahu k Ukrajine je registrovaná, ale to, čo je tu hodnotené, sú konkrétne kroky a tie sú vnímané pozitívne,“ odkázala.

Domov
Zdieľať
Diskusia