Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
11. apríla 2024, 8:28
Čas čítania 1:10

Ceny realít na Slovensku začali opäť rásť. Najviac stúpli pri 2-izbových bytoch (+ prehľad)

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ceny bytov na Slovensku začali v 1. kvartáli tohto roka rásť.

Slovenský realitný trh klesal viac ako 18 mesiacov. Koncom roka 2023 sa situácia stabilizovala a v 1. kvartáli tohto roka začali ceny mierne rásť, a to takmer vo všetkých krajoch a mestách. Potvrdzujú to aktuálne údaje realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Výraznejší posun je podľa portálu najmä pri 2-izbových bytoch, ktoré sú na slovenskom trhu najrozšírenejšie a je po nich aj najväčší dopyt. Na zmeny trhu reagujú rýchlejšie, teda pri poklese zlacneli medzi prvými a v súčasnosti rastú skôr ako iné reality.

Ich ceny rastú nielen medzi kvartálmi, ale v niektorých lokalitách aj medziročne. Za prvý štvrťrok tohto roka oproti poslednému kvartálu minulého roka ceny menších bytov najviac stúpli v Košiciach (3,76 % až 10,42 %), Trnave (7,14 %), Nitre (5,34 %) a v Trenčíne (5,22 %). Najvyšší medziročný rast zaznamenali Košice IV (7,41 %), mierne vzrástli aj v Trenčíne a Košiciach II a III.

„Ponuka na trhu s bytmi je počas prvých troch mesiacov roka stabilná. Nerastie ani neklesá. To je tiež dôležitý indikátor toho, že slovenský trh našiel novú rovnováhu,“ priblížil analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský.

Zaznamenali aj rast cien väčších bytov

Pružinský zároveň upozornil, že väčšie byty vždy reagujú na zmeny situácie pomalšie. Dlhšie si držia hodnotu a ich cena rastie pomalšie. „Na začiatku roku 2024 však vidíme trend rastu aj pri 3-izbových bytoch,“ zdôraznil analytik.

16. mája 2024, 15:00 Čas čítania 2:46 Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom

Medzi ťahúňov patria najmä obvody Košice I a Košice II, kde rastú ceny kvartálne (24,71 % a 4,79 %) aj medziročne (6 % a 7,36 %). Kvartálny posun nahor zaznamenali aj v Žiline (4,22 %), Bratislave II (3,26 %) či Bratislave V (3,2 %).

„Vzhľadom na klesajúcu infláciu nielen na Slovensku, ale aj v eurozóne sa dá očakávať, že Európska centrálna banka (ECB) by mohla pristúpiť k znižovaniu úrokových sadzieb ešte v prvej polovici roka. To by mohlo prispieť k ďalšiemu zlepšeniu nálady na trhu s nehnuteľnosťami,“ dodal Pružinský.

bytovky stavby petržalka sídlisko
Zdroj: TASR/Michal Svítok
Domov
Zdieľať
Diskusia