Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eva Thonhauserová TASR
17. apríla 2024, 18:33
Čas čítania 0:58

Británia chce presadiť jeden z najprísnejších zákonov na svete. Postupne má zakázať fajčenie celej populácii

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Úrady hovoria, že ak zákon prejde, vznikne prvá „nefajčiarska generácia“.

Britský parlament posunul do druhého čítania prelomový zákaz fajčenia, ktorého cieľom je zabrániť mladým ľuďom fajčiť. Zákon podporilo 383 poslancov a proti hlasovalo len 67. Ak zákon schvália, bude jedným z najprísnejších na svete, uvádza BBC.

Britský konzervatívny premiér Rishi Sunak oznámil návrh zákona o tabakových a netabakových fajčiarskych výrobkoch (Tobacco and Vapes Bill) minulý rok, jeho cieľom je zakázať predaj tabakových výrobkov ľuďom narodeným po 1. januári 2009.

Prvá „nefajčiarska generácia“

Úrady hovoria, že ak zákon prejde, vznikne prvá „nefajčiarska generácia“. Momentálne je nelegálne predávať cigarety ľuďom mladším ako 18 rokov. Zákon zakáže legálny predaj tabaku už aj tým deťom, ktoré tento rok oslávia 15. narodeniny. Fungovať bude tak, že veková hranica na zakúpenie cigariet sa každý rok zvýši. Nakoniec nebude predaj legálny pre nikoho v populácii.


Zákon zahŕňa aj opatrenia týkajúce sa používania elektronických cigariet, ktoré sú veľmi populárne medzi mladými ľuďmi. Zakáže predaj lacných jednorazových elektronických cigariet a obmedzí príchute, ktoré môžu obsahovať. Cieľom je zabrániť deťom, aby sa stali závislými od nikotínu.

Tvrdá kritika zákona

Odporcovia zákona, medzi ktorými je aj skupina lobujúca za práva fajčiarov Forest, tvrdia, že jeho schválenie posilní čierny trh a bude sa k dospelým „správať ako k deťom“. Bývalý premiér Boris Johnson minulý týždeň zákon označil za „úplne šialený“.


Sunak čelí nespokojnosti niektorých libertariánsky zmýšľajúcich členov vlastnej strany, ktorí návrh označujú za „nekonzervatívny“. Aj napriek tomu sa však očakáva, že dolná snemovňa britského parlamentu zákon bez problémov schváli, keďže ho podporuje aj opozičná Labouristická strana.

Domov
Zdieľať
Diskusia