Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
30. apríla 2024, 14:18
Čas čítania 0:48

Európska komisia žaluje Slovensko. Dôvodom je nesplnenie povinností z obdobia predchádzajúcej vlády

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Predchádzajúca vláda nedodala dôležité plány o manažmente povodňového rizika na Slovensku.

Európska komisia žaluje Slovensko na Súdnom dvore Európskej únie v súvislosti s nesplnením si svojich povinností týkajúcich sa preskúmania, aktualizácie a oznamovania plánov manažmentu povodňového rizika z obdobia predchádzajúcej vlády.

Tomáš Taraba z ministerstva životného prostredia je v neustálom kontakte s inštitúciami EÚ s cieľom situáciu urýchlenie vyriešiť.


„Slovensko totiž malo zabezpečiť aktualizáciu plánov manažmentu povodňových rizík do 22. decembra 2021. Slovensko však plány manažmentu povodňových rizík neprijalo. Taktiež neboli preskúmané a aktualizované dokumenty potrebné ako podklady na prijatie plánov manažmentu povodňových rizík, teda mapy povodňového ohrozenia a mapy povodňových rizík,“ vysvetlil Taraba.

Dodal, že exminister životného prostredia Ján Budaj a bývalý štátny tajomník Michal Kiča zdecimovali štátny Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý je zodpovedný za prehodnotenie a aktualizovanie plánov manažmentu povodňového rizika.

Rezort sa snaží stabilizovať činnosť

Súčasné vedenie MŽP podľa vlastných slov prijíma potrebné opatrenia, aby stabilizovalo činnosť a prevádzku SVP. Vodohospodári spoločne so Slovenskou agentúrou životného prostredia pripravili aktualizáciu plánu manažmentu povodňového rizika v čiastkových povodiach SR. Ide o strategický dokument, ktorý v súčasnosti prechádza procesom EIA. Finálne ho chcel rezort schváliť v priebehu najbližších mesiacov.


Ministerstvo doplnilo, že žaloba EK neobsahuje žiadne návrhy finančných sankcií. Európsky súdny dvor bude posudzovať iba splnenie povinnosti k lehote stanovenej v odôvodnenom stanovisku.

Tomáš Taraba.
Tomáš Taraba. Zdroj: Pavel Neubauer/TASR
Domov
Zdieľať
Diskusia