Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová
11. mája 2024, 18:23
Čas čítania 0:37

Cena kávy stúpla na maximum. V peňaženkách to pocítia aj Slováci

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Ceny kávy pre nepriaznivé pestovateľské podmienky stúpajú.

Milovníci kávy si za obľúbený nápoj opäť priplatia. Nepriaznivé počasie spôsobuje, že odrody robusty je nedostatok. Vo Vietname, kde sa pestuje, vládnu obrovské suchá, ktoré spôsobili, že cena kávy dosiahla rekordné maximá, informujú tvnoviny.sk.

„Vo Vietname sa produkuje okolo tretiny svetovej produkcie kávy robusta, preto aj cena reagovala rastom a dostala sa na maximá od roku 1970. Niet sa čomu čudovať, keďže vietnamskí producenti očakávajú pokles produkcie a exportu zhruba až o 20 %,“ hovorí analytik Marek Nemky. Podľa analytika môže cena v obchodoch stúpnuť o 5 až 10 %. 

Okrem robusty sa zvyšuje aj cena arabicy. Tá však pôjde hore iba mierne a spotrebitelia si to nemusia ani všimnúť. Zdvíhať ceny však pravdepodobne budú musieť pražiarne na Slovensku. 

„Keď sa pozrieme na zrnkovú kávu, prípadne na mletú kávu, kde má významnejšie zastúpenie práve arabica, tak táto káva by mohla zdražieť iba mierne, a to nižšie jednotky percent v priebehu pár mesiacov, čo si však spotrebiteľ ani nevšimne,“ dodal analytik.

káva
Zdroj: Unsplash/Tyler NixDomov
Zdieľať
Diskusia