Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
14. mája 2024, 17:18
Čas čítania 0:29

Dobrá správa pre Slovensko. Ceny potravín výrazne klesajú, sme na tom lepšie než priemer EÚ

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Analytici Národnej banky SR zaznamenali pokles cien potravín. Predpokladajú, že trend zlacňovania bude pokračovať.

Veľká časť potravín na Slovensku postupne lacnie. Do konca marca tohto roka zlacnelo oproti minulému roku 40 % kategórií potravín, čo je viac ako priemer EÚ.  Analytici Národnej banky SR neočakávajú zastavenie zlacňovania.


Lacnejšie o minimálne 10 % sú rastlinné oleje, múka, vajcia i čerstvá a chladená zelenina. Naopak, o viac ako 10 % zdraželi zemiaky a výrazne drahší je aj olivový olej, ktorého cena stúpla o 45 %.


Dôvodom zlacňovania je pokles cien agrokomodít a poľnohospodárskych produktov na svetových trhoch. Ďalšou príčinou môže byť aj pokles nákladov poľnohospodárov v EÚ. Rovnako klesli aj ceny hnojív a rast výrobných cien sa výrazne zmiernil.

Rast cien potravín v EÚ vrcholil vlani v marci. Odvtedy sa cenový vývoj začal zmierňovať a podiel rýchlo rastúcich položiek sa podstatne znížil.

Domov
Zdieľať
Diskusia