Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Aneta Gospičová TASR
15. júna 2024 o 15:02
Čas čítania 0:46

Politológ o Pellegriniho prejave: Nespomenul vraždu novinára ani Tepláreň, chýbalo mu výraznejšie oslovenie žien a menšín

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Čo sa deje: Politológ Samuel Abrahám zhodnotil prvý prejav prezidenta Petra Pellegriniho.

  • Inauguračný prejav prezidenta SR Petra Pellegriniho bol podľa politológa Samuela Abraháma konzervatívny. Jeho obsahom boli najmä slová o spájaní spoločnosti.
  • V prejave chýbalo výraznejšie oslovenie žien a príslušníkov menšín, tvrdí.
  • Podotkol, že Pellegrini nespomenul okrem atentátu na premiéra ani ďalšie udalosti s politickým pozadím, a to napríklad vraždu novinára Jána Kuciaka či streľbu na Zámockej ulici v Bratislave.

Prečo je to dôležité: Inauguračný prejav je symbolický akt, ktorý nastavuje tón pre budúce pôsobenie prezidenta. Tón prejavu môže signalizovať smer, akým sa nová hlava štátu plánuje uberať. Občania očakávajú od prezidenta, že bude reflektovať obavy a ťažkosti každej spoločenskej skupiny.

Citát: „Z veľkej väčšiny to bol zmierujúci prejav. Prezident hovoril o tom, akým spôsobom chce spájať a chce byť pre občanov. Uvidíme, aké budú jeho ďalšie kroky,“ povedal politológ.

Širší kontext: Abrahám poukázal na to, že prezident veľa rozprával o rodine. „Avšak vieme, že na Slovensku sú státisíce ľudí, ktorí sú rozvedení, ktorí nie sú v rodinnom zväzku alebo sú inej orientácie,“ dodal.

Príhovoru podľa neho chýbalo výraznejšie oslovenie žien a menšín. Prejav označil za pomerne dlhý a spomenul, že ho prezident prednášal pomocou čítacieho zariadenia.

Anketa:
Páčil sa ti prejav Petra Pellegriniho?
Áno, všetko vystihol.
Fajn, ale mám výhrady.
Nie, mal značné nedostatky.
Áno, všetko vystihol.
47 %
136 Hlasov
Fajn, ale mám výhrady.
9 %
25 Hlasov
Nie, mal značné nedostatky.
44 %
129 Hlasov

Prečítaj si aj tieto články:

15. júna 2024 o 12:04 Čas čítania 0:32 Slovensko má novú hlavu štátu. Peter Pellegrini zložil prezidentský sľub Slovensko má novú hlavu štátu. Peter Pellegrini zložil prezidentský sľub
14. júna 2024 o 13:41 Čas čítania 0:56 Bratislavu čakajú pre inauguráciu prezidenta výrazne dopravné obmedzenia. Týmto úsekom sa v sobotu vyhni Bratislavu čakajú pre inauguráciu prezidenta výrazne dopravné obmedzenia. Týmto úsekom sa v sobotu vyhni
14. júna 2024 o 9:52 Čas čítania 0:42 Premiér Fico sa nezúčastní na sobotňajšej inaugurácii Pellegriniho. Má však pre neho odkaz  Premiér Fico sa nezúčastní na sobotňajšej inaugurácii Pellegriniho. Má však pre neho odkaz
PELLEGRINI
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia