Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eva Thonhauserová TASR
2. júla 2024 o 10:31
Čas čítania 0:55

VIDEO: Hurikán Beryl sprevádza vietor s rýchlosťou 260 km/h. Môže spôsobiť katastrofu obrovských rozmerov

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Čo sa deje: Spojené štáty americké trápi hurikán Beryl.

  • Hurikán Beryl vo východnom Karibiku zosilnel v pondelok večer na najvyššiu piatu kategóriu.
  • Sprevádza ho vietor s maximálnou rýchlosťou až 260 kilometrov za hodinu a je na „úrovni potenciálne katastrofickej kategórie“, uviedlo americké Národné centrum pre hurikány (NHC).
  • Hurikán počas pondelka narobil škody v juhovýchodnej časti Karibiku – strhával dvere, okná a strechy domov. Ešte klasifikovaný ako hurikán štvrtej kategórie vyčíňal v Grenade. Z oblasti hlásia úrady rozsiahle škody a najmenej jednu obeť.

Prečo je to dôležité: Hurikán môže mať závažné ekonomické a humanitárne dôsledky. Upozorňovanie na zmeny v hurikánových sezónach a ich neobvyklej intenzity môže zvýšiť povedomie o klimatických zmenách a ich nebezpečných dôsledkoch. 

Širší kontext: Ide o prvý hurikán tohtoročnej sezóny v Atlantickom oceáne. Beryl sa zmenil z tropickej búrky na hurikán prvej kategórie iba v sobotu. NHC očakáva, že sa bude ďalej presúvať k Jamajke.


Vznik takého nebezpečného hurikánu tak skoro po 1. júni, ktorý sa považuje za začiatok hurikánovej sezóny v Atlantiku trvajúcej do 30. novembra, je nezvyčajný. Beryl predbehol hurikán Dennis, ktorý podľa údajov NHC 4. kategóriu dosiahol 8. júla 2005.


Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) v máji predpovedal, že hurikánová sezóna v Atlantiku bude v roku 2024 nadpriemerná. Dôvodom sú nadpriemerne teplé povrchové vody a očakávaný nástup fenoménu La Niňa, ktorý spôsobí ochladenie povrchových vôd vo východnej časti Tichého oceánu.

Domov
Zdieľať
Diskusia