Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eva Thonhauserová TASR
9. júla 2024 o 12:40
Čas čítania 0:57

Rekonštrukcia bratislavských internátov pripraví o ubytovanie veľa študentov. Dve školy prichádzajú s inovatívnym riešením

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Čo sa deje: Dve umelecké školy inovatívne reagujú na situáciu s ubytovaním študentov od nového akademického roka.

  • Pre rekonštrukciu študentských internátov v Bratislave sa zníži ich ubytovacia kapacita.
  • Na začiatku ďalšieho akademického roka bude realitný trh v Bratislave čeliť novej výzve. Množstvo študentov si bude musieť hľadať alternatívy ubytovania.
  • Vysoká škola výtvarných umení (VŠVU) a Vysoká škola múzických umení (VŠVU) na situáciu reagujú inovatívnym spôsobom a spoločne pripravujú ponuku komerčného prenájmu bytov a domov pre študentov.

Citáty: Rektorka VŠVU Bohunka Koklesová: „Snažíme sa pre našich študentov zabezpečiť čo najviac možností alternatívneho ubytovania mimo klasických internátov. Privítali sme ústretovosť NARKS podieľať sa na tomto riešení a pomoc pri príprave jednotlivých krokov.“ 

Rektor VŠMU Martin Šmatlák: „Jednou z našich požiadaviek pri rokovaní podmienok ubytovania pre našich študentov s partnermi realitného trhu bola cena za lôžko, ktorá bude porovnateľná s cenami na internátoch. Aj v tomto sa nám podarilo nájsť zhodu.“ 

Širší kontext: Dve umelecké vysoké školy predpokladajú, že v súčasnej situácii nezíska ubytovanie v internátoch približne 500 ich študentov. To ich podnietilo hľadať alternatívne riešenie. Do spoločného projektu sa zapojila aj spoločnosť Rentodo s poistením nájmu pre študentov a majiteľov bytov, ako aj realitný portál Domire.


NARKS informuje, že spolupráca v oblasti študentských nájmov zahŕňa osvetu na strane realitných kancelárií a majiteľov nehnuteľností, prípravu špecializovanej nájomnej zmluvy s advokátskou kanceláriou, vytvorenie pravidiel nájomného vzťahu či úpravu a rozšírenie poistných podmienok. Upraví sa aj softvér pre realitné kancelárie na možnosť označovania bytov a domov vhodných na nájom pre študentov a následne možnosť vyhľadávania týchto nájmov na internetovej stránke Domire.sk.

Anketa:
Bývaš na internáte, ktorý budú rekonštruovať? 
Áno
Nie
Áno
49 %
Nie
51 %
Domov
Zdieľať
Diskusia