Zmena času má aj svojich kritikov, ktorí upozorňujú na zdravotné problémy spôsobené posúvaním hodiniek.
V noci zo soboty 26. októbra na nedeľu 27. októbra sa končí platnosť stredoeurópskeho letného času (SELČ), keď sa o tretej hodine ráno hodiny posunú o hodinu späť na druhú.
Tým sa víkendová noc predĺži o hodinu a západ slnka nastane v nedeľu o hodinu skôr než v sobotu. Slovensko a väčšina Európy používa letný čas pre lepšie využitie denného svetla, hoci pôvodne bol zavedený na úsporu energie počas vojnových a krízových období.
Letný čas v súčasnej podobe začal platiť v 70. rokoch, pričom Francúzsko zaviedlo tento systém v roku 1976 a Československo ho nasledovalo v roku 1979. Od roku 1996 platí letný čas v EÚ až do posledného októbrového víkendu. Hoci dnešný energetický efekt je zanedbateľný, striedanie času má v letných mesiacoch výhodu predĺženého denného svetla večer, čo na Slovensku trvá takmer pol roka.
Zmena času má aj svojich kritikov, ktorí upozorňujú na zdravotné problémy spôsobené posúvaním hodiniek. Európska komisia navrhla skončiť so striedaním času v roku 2021, avšak krízy ako pandémia COVID-19 a vojenský konflikt na Ukrajine diskusiu prerušili. Iniciatíva na zrušenie striedania času teraz opäť ožila, pričom sa navrhuje nový termín na rok 2026.