Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR Natália Mišániová
dnes 21. apríla 2025 o 6:31
Čas čítania 0:50

Podvody cez WhatsApp a SMS sa šíria Slovenskom. Ako zistiť, či bol tvoj účet zneužitý a čo robiť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ak si sa stal obeťou phishingu, informuj svoje kontakty, zmeň heslá a kontaktuj banku, ak boli zdieľané citlivé údaje.

Polícia a Národný bezpečnostný úrad varujú pred podvodnými kampaňami. V prvej polovici apríla na Slovensku prevládali dva typy týchto podvodov – jedna spočíva v rozosielaní SMS v mene inštitúcií alebo firiem, druhá využíva aplikáciu WhatsApp, kde útočník posiela správy z cudzích účtov.

Tieto správy môžu byť dôveryhodné, pretože prichádzajú od známych. Obsahujú výzvu na hlasovanie a sú napísané gramaticky správne v slovenčine. Nikdy neotváraj neoverené odkazy a podozrivé správy ignoruj.

Aké opatrenia treba uskutočniť?

Ak bol tvoj účet na WhatsAppe zneužitý, je dôležité upozorniť svoje kontakty. Informuj ich o situácii a varuj, aby neotvárali žiadne odkazy, ktoré od teba mohli prísť. V prípade, že boli na tvojom účte spárované zariadenia, rýchlo ich odstráň. Ak tvoj účet medzičasom zablokovali kvôli masovému rozosielaniu správ, požiadaj o odblokovanie s vysvetlením, že si obeťou phishingového útoku.

Je potrebné preskúmať celú históriu svojich konverzácií. Útočník mohol automaticky stiahnuť všetky správy, čo zaberie len pár minút, takže si preštuduj, aké údaje si zdieľal. Ak boli v správach heslá, zmeň ich okamžite.

V prípade zdieľania údajov z dokladov alebo bankových kariet kontaktuj príslušné inštitúcie ako políciu alebo banku a požiadaj o nové doklady. Svoje platobné karty ihneď zablokuj. Ak si zdieľal citlivé informácie, súbory či faktúry, priprav sa aj svoju protistranu na potenciálne phishingové útoky.

Anketa:
Zažil/a si už podobný podvod cez WhatsApp alebo SMS?
Áno, dostal/a som podozrivú správu
Nie, ale poznám niekoho, komu sa to stalo
Nie, ešte som o tom nepočul/a
Áno, dostal/a som podozrivú správu
76 %
Nie, ale poznám niekoho, komu sa to stalo
16 %
Nie, ešte som o tom nepočul/a
8 %
19. apríla 2025 o 12:39 Čas čítania 0:32 Podvodné SMS správy vyzývajú Slovákov na platbu. ZSE varuje ľudí, aby na ne neodpovedali Podvodné SMS správy vyzývajú Slovákov na platbu. ZSE varuje ľudí, aby na ne neodpovedali
18. apríla 2025 o 17:19 Čas čítania 0:30 Vnuk podviedol vlastnú babku. Reálne peniaze jej vymenil za falošné bankovky, na všetko prišla až pri platení Vnuk podviedol vlastnú babku. Reálne peniaze jej vymenil za falošné bankovky, na všetko prišla až pri platení
18. apríla 2025 o 16:03 Čas čítania 0:30 SMS od „štátu“ môže Slovákov obrať o peniaze. Polícia varuje pred vážnym podvodom SMS od „štátu“ môže Slovákov obrať o peniaze. Polícia varuje pred vážnym podvodom
Domov
Zdieľať
Diskusia