Ak si sa stal obeťou phishingu, informuj svoje kontakty, zmeň heslá a kontaktuj banku, ak boli zdieľané citlivé údaje.
Polícia a Národný bezpečnostný úrad varujú pred podvodnými kampaňami. V prvej polovici apríla na Slovensku prevládali dva typy týchto podvodov – jedna spočíva v rozosielaní SMS v mene inštitúcií alebo firiem, druhá využíva aplikáciu WhatsApp, kde útočník posiela správy z cudzích účtov.
Tieto správy môžu byť dôveryhodné, pretože prichádzajú od známych. Obsahujú výzvu na hlasovanie a sú napísané gramaticky správne v slovenčine. Nikdy neotváraj neoverené odkazy a podozrivé správy ignoruj.
Aké opatrenia treba uskutočniť?
Ak bol tvoj účet na WhatsAppe zneužitý, je dôležité upozorniť svoje kontakty. Informuj ich o situácii a varuj, aby neotvárali žiadne odkazy, ktoré od teba mohli prísť. V prípade, že boli na tvojom účte spárované zariadenia, rýchlo ich odstráň. Ak tvoj účet medzičasom zablokovali kvôli masovému rozosielaniu správ, požiadaj o odblokovanie s vysvetlením, že si obeťou phishingového útoku.
Je potrebné preskúmať celú históriu svojich konverzácií. Útočník mohol automaticky stiahnuť všetky správy, čo zaberie len pár minút, takže si preštuduj, aké údaje si zdieľal. Ak boli v správach heslá, zmeň ich okamžite.
V prípade zdieľania údajov z dokladov alebo bankových kariet kontaktuj príslušné inštitúcie ako políciu alebo banku a požiadaj o nové doklady. Svoje platobné karty ihneď zablokuj. Ak si zdieľal citlivé informácie, súbory či faktúry, priprav sa aj svoju protistranu na potenciálne phishingové útoky.