Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
9. mája 2023, 13:05
Čas čítania 1:08

Až 850-tisíc slovenských dôchodcov si čoskoro prilepší. Štát im s májovým dôchodkom pošle desiatky eur navyše

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Rodičovský dôchodok má zmierniť diskrimináciu viacdetných matiek, ktoré do systému pre starostlivosť o deti odvádzali menšie odvody.

Dôchodcovia dostanú prvé rodičovské dôchodky už v máji. Štát vyplatí vyše 850-tisíc seniorom k dôchodkom navyše celkovo 260 miliónov eur. Informoval o tom dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.


„Chcel by som informovať, že už v mesiaci máj vyplatíme približne 852 000 starobných dôchodcov. Nárok nevznikol 240-tisíc starobným dôchodcom a nároky 60-tisíc starobných dôchodcov treba ešte posúdiť individuálne,“ priblížil Krajniak. Celkovo bolo podľa neho posudzovaných 1,15 milióna nárokov.


„Už v priebehu mája 2023 vyplatíme 260 miliónov eur, z toho 637-tisíc poberateľom na účet a 214 000 poberateľom poštou,“ spresnil Krajniak.


„V máji sa bude vyplácať vyše 850-tisíc rodičovských dôchodkov, z toho 201-tisíc poberateľov rodičovského dôchodku túto dávku už dostalo, v termínoch 2. a 4. mája, ako aj 6. mája,“ doplnil generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne.

Štát chce zmierniť diskrimináciu viacdetných matiek

Krajniak pripomenul, že rodičovský dôchodok je konštruovaný tak, že prvá časť sumy, teda maximálne 3 percentá odvodov, ide 1,5 percenta matke a 1,5 percenta otcovi, pokiaľ poberajú starobný dôchodok.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

„Druhý dôvod, prečo sme rodičovský dôchodok zaviedli, je, že zmierňujeme diskrimináciu tých matiek, ktoré vychovali viac pracujúcich detí. Paradoxne tým, že sa venovali výchove a v tom čase platili oveľa menšie odvody do nášho dôchodkového systému, majú preto nižšie dôchodky. Túto diskrimináciu rodičovským dôchodkom zmierňujeme,“ vysvetlil.


„V roku 2023 vyplácame rodičovský dôchodok na základe odvodov do sociálneho systému v SR za rok 2021. A podľa týchto odvodov maximálna suma rodičovského dôchodku poberaného od jedného dieťaťa tvorí 261,60 eura. Tento rok vyplácame rodičovský dôchodok jednorazovo,“ podčiarkol Krajniak. Od budúceho roku sa bude rodičovský dôchodok vyplácať už mesačne ako dávka k bežnému starobnému dôchodku.


Krajniak dodal, že vyplácanie rodičovského dôchodku pre dieťa rodiča nijakým spôsobom nezvyšuje dane ani mu neznižuje budúcu výšku jeho predpokladaného starobného dôchodku.

dôchodcovia, seniori
Zdroj: TASR/František Iván
Domov
Zdieľať
Diskusia