Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
16. mája 2023, 9:38
Čas čítania 1:05

Takto pri pohľade na svoju tvár zistíš, či si potomkom neandertálca. Vedci identifikovali časť tela, ktorú sme po nich zdedili

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Vedci identifikovali konkrétnu časť tváre, ktorá zohrala úlohu vo vývoji moderného človeka.

Nový výskum naznačuje, že dĺžku našich nosov ovplyvňuje genetický materiál zdedený od neandertálcov. 

„Zistili sme, že istá časť DNA zdedená od neandertálcov ovplyvňuje našu tvár. Mohlo to byť užitočné pre našich predkov, pretože sa to odovzdávalo po tisíce generácií,“ vysvetlil štatistický genetik Kaustubh Adhikari z University College London, spoluautor štúdie vo vedeckom časopise Communications Biology.


Pre výskum vedci použili údaje od viac ako 6 000 ľudí z Brazílie, Kolumbie, Čile, Mexika a Peru so zmiešaným európskym, indiánskym a africkým pôvodom. Genetické informácie sa porovnávali s fotografiami ich tvárí.

Najdôležitejší je nos

Vedci skúmali vzdialenosti medzi špecifickými bodmi na tvárach, aby zistili, ako sú rôzne črty spojené s prítomnosťou rôznych genetických markerov. Identifikovali 33 oblastí genómu spojených s črtami tváre.

Najmä v oblasti genómu nazvanej ATF3 malo veľa ľudí s indiánskymi predkami (aj ľudia s východoázijskými predkami v inej skupine) genetický materiál zdedený od neandertálcov. Podľa vedcov to prispelo k predĺženiu ich nosa.


Nos pomáha pri regulácii teploty a vlhkosti vdychovaného vzduchu a dlhšie nosy sú preto podľa vedcov vhodnejšie v chladnejšom podnebí. Táto oblasť má znaky prirodzeného výberu, čo naznačuje, že poskytuje ľuďom s týmto genetickým materiálom istú výhodu, hovoria vedci.


„Rôzne tvarované nosy môžu byť vhodné pre rôzne podnebia, v ktorých žili naši predkovia. Gén, ktorý sme identifikovali, mohol byť zdedený od neandertálcov, aby pomohol ľuďom prispôsobiť sa chladnejšiemu podnebiu, keď sa naši predkovia odsťahovali z Afriky,“ povedal profesor Čching Li z Univerzity Fu-tan v Šanghaji.


„Väčšina genetických štúdií ľudskej diverzity skúmala gény Európanov. Rôznorodá vzorka latinskoamerických účastníkov štúdie rozširuje dosah jej výsledkov a pomáha nám lepšie pochopiť genetiku všetkých ľudí,“ uviedol ďalší člen vedeckého tímu profesor Andres Ruiz-Linares z Univerzity Aix Marseille.

neandertálec
Zdroj: Wikimedia Commons
Domov
Zdieľať
Diskusia