Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR Radka Klučárová
31. mája 2023, 7:25
Čas čítania 1:03

Raketa KĽDR vystrašila Soul. Obyvatelia zažili desiatky minút hrôzy, museli sa pripraviť na evakuáciu

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

V súvislosti s vypálením rakety vyzvala Južná Kórea obyvateľov, aby sa pripravili na evakuáciu. Po 30 minútach poplach zrušili.

Severná Kórea v noci na stredu vypustila smerom na juh vesmírnu nosnú raketu, oznámila juhokórejská armáda. Tamojšie úrady v tejto súvislosti vyzvali obyvateľov Soulu, aby sa pripravili na prípadnú evakuáciu. Stalo sa to len deň po tom, čo KĽDR avizovala plánované vypustenie vojenského špionážneho satelitu do vesmíru. 

Planý poplach 

Úrady v Soule obyvateľov mesta vyzvali, aby sa pripravili na evakuáciu a aby v prípade potreby najskôr evakuovali deti a starších. Sirény sa rozozvučali aj v japonskej prefektúre Okinawa. Kancelária japonského premiéra Fumia Kišidu a štátna televízia NHK zverejnili nasledujúce varovanie: „Odpálenie rakety. Odpálenie rakety. Severná Kórea zjavne odpálila raketu. Prosíme, schovajte sa vnútri budov alebo v pivniciach.“

Južná Kórea neskôr vyhlásila, že varovanie bolo vydané omylom a poplach bol po približne 30 minútach zrušený.

Raketa sa zrútila do mora

Raketa pravdepodobne preletela cez Žlté more a stratila sa z radarov. To by mohlo nasvedčovať tomu, že sa počas letu rozpadla alebo zrútila. Severná Kórea uviedla, že tamojšie úrady „prešetria zásadné chyby, ku ktorým pri vypustení satelitu došlo, a podniknú vedecké a technické opatrenia na ich nápravu, aby sa druhý pokus mohol uskutočniť čo najskôr“.

9. apríla 2024, 19:30 Čas čítania 5:30 Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom

Severná Kórea už predtým informovala Japonsko, že medzi 31. májom a 11. júnom plánuje vypustiť do vesmíru satelit. V tomto období by mala byť zriadená námorná zóna, do ktorej by nemali vstupovať plavidlá. O zámere vypustiť satelit informovala KĽDR aj Medzinárodnú námornú organizáciu.


Oficiálna tlačová agentúra Severnej Kórey KCNA v utorok vydala vyhlásenie Ri Pjong-čchola, podpredsedu ústrednej vojenskej komisie vládnucej Kórejskej strany práce. Podľa neho je výzvedná satelitná činnosť pre Severnú Kóreu nevyhnutným krokom na posilnenie sebaobrany proti nebezpečným vojenským cvičeniam nepriateľov.

raketa, severná kórea
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia