Do nemocnice s lekárom aj bez neho
Keď už lekár dorazí na adresu, podľa stavu pacienta zhodnotí, či opustí RV posádku, presadne do sanitky a odprevadí ho do nemocnice. „Osobné auto v takomto prípade ide za sanitkou. V prípade potreby ho môže operačné stredisko využiť ako tzv. ‚first respondenta‘,pretože ho šoféruje záchranár vybavený prístrojmi. Ak zásah nedostane alebo ho ukončí, vyzdvihne lekára v nemocnici a opäť môžu spoločne pokračovať vo výjazde na ďalší zásah ako RV posádka,“ priblíži lekár.
V prípade, že by si stav pacienta po ošetrení nevyžadoval lekársky sprievod do nemocnice, posádka RV zostáva spolu, pripravená na ďalší zásah. „Ak ukončíme zásah, operačné stredisko nás vidí ako dostupných. Vo vrecku mám takýto prístroj, ktorý sa nazýva AVL – práve cezeň komunikujeme so strediskom,“ vezme lekár do ruky predmet, ktorý pripomína odolný mobilný telefón.
Vysvetľuje nám, že ak lišta svieti na zeleno, znamená to, že je posádka aktívna a k dispozícii na ďalší výjazd. „Hneď ako by mi sem prišla výzva, tento prístroj začne zvoniť a ja musím ihneď potvrdiť, že som ju prijal. Zo zákona musíme vyraziť zo strediska do dvoch minút, ale, samozrejme, vždy sa snažíme, čo najskôr,“ dodáva lekár.
Na prístroji následne prepína rôzne statusy: keď vyrazí, potvrdí výjazd, neskôr, že je na adrese, a potom aj stretnutie s pacientom. „V prípade, že pacienta po ošetrení beriem do nemocnice, taktiež to potvrdím zmenou statusu. Keď zásah dokončím, pripravíme do piatich minút sanitku na ďalší výjazd a znova lišta ozelenie. Operačné stredisko tak vie, že sme voľní,“ dodá lekár.
Keďže sa záchranárom môže každú chvíľku rozzvoniť prístroj a chceme im dať chvíľku pokoj, rozhodneme sa rozlúčiť. Po pár krátkych rozhovoroch nám je jasné, že z nového osobného vozidla majú všetci radosť. Netešia sa však z neho ako autičkári, ktorí sa môžu voziť na rýchlom „žihadle“, ale ako empatickí profesionáli, ktorí vedia, že aj vďaka nemu dokážu zachrániť mnoho ďalších životov.