Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Florián Meričko
2. júna 2023, 19:40
Čas čítania 0:38

Slováci si od nového roka prilepšia aj o desiatky eur. Môže za to paradox, ktorý sa týka životného minima

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

I keď sa daň z príjmu v ďalšom roku nezníži, výrazne porastie výška nezdaniteľnej časti základu dane.

Slováci budú od nového roku platiť „nižšiu“ daň z príjmu, a to aj napriek tomu, že k jej úprave nedošlo. Od 1. januára 2024 však výrazne porastie životné minimum, z ktorého sa vypočítava nezdaniteľná časť základu dane. Ročne si tak zamestnanci a podnikatelia prilepšia o desiatky eur, informuje portál Kryptomagazin

Nezdaniteľná časť základu dane sa odvíja od sumy životného minima. To sa od júla tohto roku zvýši až o 14,7 percenta na hodnotu 268,88 eura. Nezdaniteľná časť základu dane sa na základe tejto zmeny taktiež upraví – zo súčasných 4 922,82 eura na 5 646,48 eura. Ide o nárast vo výške až 723,66 eura v porovnaní s terajším rokom.

Bez ohľadu na svoju výšku zárobku tak na dani z príjmu ušetríš ďalší rok až 137,50 eura, čo mesačne predstavuje takmer 11,50 eura v čistom. Takáto suma síce nepredstavuje výrazne navýšenie osobného rozpočtu, stále však ide o pomoc pre ľudí s nižšími príjmami alebo minimálnou mzdou, ktorá je momentálne na úrovni 700 eur mesačne.

Zamestnanci na Slovensku od nového roka ušetria desiatky eur mesačne.
Zamestnanci na Slovensku od nového roka ušetria desiatky eur mesačne. Zdroj: Unsplash/Remy Gieling, Wiki Commons/Avij
Domov
Zdieľať
Diskusia