Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Aneta Gospičová TASR
6. júna 2023, 17:01
Čas čítania 1:01

Najväčšia slovenská univerzita obhájila svoje postavenie v rebríčku. Pozri si, ako obstála v porovnaní s ostatnými

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Rebríček The Impact Rankings je jediný globálny rebríček, ktorý meria trvalo udržateľné ciele OSN. Tie meria v 17 indikátoroch, medzi ktorými sú napríklad rovnosť rodov, dostupná a čistá energia či klimatické aktivity.

Univerzita Komenského v Bratislave sa v rebríčku spoločenskej zodpovednosti vysokých škôl Times Higher Education Impact Rankings 2023 umiestnila na zdieľanej 601. – 800. priečke ako najlepšia slovenská škola. Obhájila tak postavenie v rebríčku z minulého roka. V indikátore mier, spravodlivosť a silné inštitúcie sa umiestnila na 77. mieste.


Rebríček The Impact Rankings je jediný globálny rebríček, ktorý meria trvalo udržateľné ciele OSN. Tie meria v 17 indikátoroch, medzi ktorými sú napríklad rovnosť rodov, dostupná a čistá energia či klimatické aktivity. Podmienkou zaradenia do rebríčka je vyplnenie minimálne štyroch zo 17 hodnotených oblastí. Tohtoročná edícia porovnáva 1591 univerzít zo 112 krajín a regiónov sveta.

„UK v Bratislave sa umiestnila na 601. – 800. mieste rovnako ako v minulom roku, čím si upevnila svoje postavenie medzi inštitúciami v rozrastajúcom sa rebríčku,“ povedal rektor UK Marek Števček.

Okrem 77. pozície v indikátore mier, spravodlivosť a silné inštitúcie sa umiestnila aj v oblasti kvality zdravia a života na 201. – 300. pozícii, v kvalite vzdelávania na 601. – 800. mieste a v kategórii partnerstvá pre dosiahnutie cieľov bola zaradená na 801. – 1000. pozíciu. Zúčastnené univerzity si môžu zvoliť indikátory, v ktorých chcú byť hodnotené, jediným povinným je indikátor partnerstvá pre dosiahnutie cieľov. Ukazovatele sa členia na tri kategórie – politiky prijaté inštitúciou, aktivity prispievajúce k plneniu cieľov a ukazovatele dosahovania cieľov.


Zo Slovenska sa v rebríčku umiestnilo spolu šesť vysokých škôl. Okrem UK aj Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach (801. – 1000. pozícia), Ekonomická univerzita v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita v Košiciach a Žilinská univerzita v Žiline (všetky zhodne 1001.+ miesto).

Univerzita Komenského.
Univerzita Komenského. Zdroj: Wikimedia Commons/Vladimír Kuruc
Domov
Zdieľať
Diskusia