Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
8. júna 2023, 10:00
Čas čítania 0:54

Unikátny nález na dne mora pri Grécku. Objavili ponorku, o ktorej si mysleli, že je navždy stratená, za vojny náhle zmizla

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Pri zničení ponorky zahynulo 64 námorníkov.

Vrak britskej ponorky HMS Triumph, ktorá zmizla na misii počas druhej svetovej vojny v roku 1942, objavil grécky potápač špecializujúci sa na vyhľadávanie potopených lodí.

Potápač Kostas Thoctarides uviedol, že jeho tím lokalizoval vrak v hĺbke 203 metrov v Egejskom mori. Presnú polohu však neprezradil, keďže ide zároveň o vodný hrob 64 námorníkov.

Pátranie po ponorke sa začalo už v roku 1998 a podľa potápača to bola „najťažšia a najdrahšia úloha, akú som kedy v živote vykonal“. Miesto posledného odpočinku ponorky pomohol odhaliť výskum v britských, nemeckých, talianskych a gréckych archívoch, dodal.

Nie je známe, ako bola ponorka zničená

Ponorka HMS Triumph (N18) triedy T s dĺžkou 84 metrov bola spustená na vodu v roku 1938 a uskutočnila 20 misií vrátane útokov na lode agresorských štátov, vylodenia britských prepadových oddielov a záchrany spojeneckých vojakov.

Thoctarides, ktorý v roku 1997 objavil aj vrak britskej ponorky HMS Perseus (N36), zničenej v roku 1941, povedal, že HMS Triumph naposledy spozoroval pilot talianskeho lietadla neďaleko mysu Sunion pri Aténach. Predpokladá sa, že posledný útok plavidla bol vedený proti nepriateľskej nákladnej lodi prepravujúcej cement. Ponorka bola oficiálne vyhlásená za stratenú v januári 1942 spolu so všetkými osobami na palube.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Podľa Thoctaridesa boli periskopy a poklopy ponorky spustené, čo naznačuje, že sa v posledných chvíľach nachádzala hlboko pod hladinou. Na dno klesla dôsledkom silného výbuchu v prednej časti, ale príčina explózie je stále nejasná.

ponorka
Zdroj: Royal Navy Submarine Museum
Domov
Zdieľať
Diskusia